Bioritmus;életmódváltás;street food;

Thinkstock illusztráció

- Street food - Egy "migránsnak" köszönheti Amerika a hot dogot

Street Food Egyesület elnöke szerint életmódváltás miatt terjedhetett el világszerte, így Magyarországon is a street foodot, vagyis utcai ételeket kínáló helyek száma.

Vad-Horváth Zoltán az állami televízióban azt mondta, hogy a rohanó élettempó következményeként az embereknek sokszor már nincs idejük beülni egy étterembe enni, de igényük van a jó minőségű ételekre. A street foodosok éppen ebben jók: sallangmentesen tudnak gyorsan jó ételeket készíteni. Elmondása szerint Budapesten most a vietnami levesezők a legnépszerűbbek, a pho levest kínáló helyek nyílnak a legnagyobb számban. Ennek oka Vad-Horváth Zoltán szerint az, hogy a magyarok is nagyon szeretik a leveseket, és fogékonyak a különféle fűszerekkel elkészített változatokra is.

A street food klasszikus értelmezése az utcán, kézből, menet közben is elfogyasztható ételekre vonatkozik. Az utcai árusoktól, bódékból, piacokon vásárolt ételeket és italokat egyesítő fogalomba beletartozik a világ összes ilyen típusú fogása. Az utcán vásárolt étel előnye, hogy általában jóval olcsóbb, mint az étteremben kapható fogások, sok esetben a szemünk előtt készül az étel, illetve szinte várakozás nélkül hozzájuthatunk, így a street food nem csak pénzt, hanem időt is spórol számunkra- informál a dolog mibenlétéről a Mindmegette.hu.

A street food egyik "gyökere" Amerikában egy német (e)migránsnak, Charles Feltmannak köszönhetően jelent meg, ez volt a német hagyományokból kinőtt hot-dog, amely annak az innovációnak köszönhette létét, hogy Feltmann felfedezte: az embereknek nem mindig van idejük asztalhoz ülve elfogyasztani a virslit, kis mustárral, kenyeret törögetve mellé. Így aztán mindezt egy termékbe sűrítette..

Merész döntés volt, amikor Kossuth Lajos ezekkel a szavakkal nevezte ki húgát a honvédség főápolónőjévé 1848. április 16.-án: „Mély részvéttel bajnokaink nyomora fölött, saját nővéremet, özv. Meszlényi Rudolfné, született Kossuth Zsuzsannát, az összes tábori kórházak főápolónőjévé nevezem, azon erős meggyőződésben, hogy kedves nővérem szelíd keblének nemes ösztöneit követve, megsértett vitézeink kórodai ápolása iránt mindenkor akként gondoskodik, mint ezt egy anyatestvér és hazánk hű leányától várni lehet.”(Földes, É. – Szabó, E.) Ezzel ő lett az Országos Kórodai Főápolónői Intézet vezetője is.