Ki ölte meg Laura Palmert? A kultikus televíziósorozat, a Twin Peaks ezzel a kérdéssel vonzotta a képernyők elé a nézőket több mint 25 évvel ezelőtt. Miután a széria közepén kiderült, hogy a molesztáló apa volt a gyilkos, csökkenni kezdett a nézettség, így az epizódok inkább a gyilkossággal és a település történetével összefonódó misztikus eseményekkel, démonokkal teli helyekkel kezdtek foglalkozni. A befejezés óta nyugtalanítja a rajongókat, hogy mi történt Cooper ügynökkel, akinek tükörképe az utolsó pillanatokban a gonoszt megtestesítő Bobbá változott. A sorozatot gyártó Showtime nemrég bejelentette, hogy május 21-én tér vissza a képernyőre a Twin Peaks, a régi és az új évadok között pedig összekötő kapocs a Mark Frost által írt Twin Peaks titkos története.
A könyv azt ígéri, hogy kiderül belőle, hogy mi történt az elmúlt 25 évben. Az ígéret azonban ígéret marad. Egy valamit tudunk meg Mark Frost műve végén, amit azonban a sorozatból sem nehéz kikövetkeztetni: Cooper ügynökkel valami baj van.
Az alaphelyzet, hogy 2016-ban találnak egy dossziét újságkivágásokkal, FBI-aktákkal és a helyiek naplószerű beszámolóival. A város történetéről és a hozzá kapcsolható rejtélyes jelenségekről szóló akta az FBI-hoz kerül, egy különleges ügynöknek pedig az a feladata, hogy kiderítse, ki az összeállító Archivista. A könyv nem ajánlott azoknak, akik nem látták vagy nem emlékeznek a sorozatra, de valószínűleg a rajongókat sem elégíti ki maradéktalanul, a sorozat történetéhez ugyanis közvetlenül nincs sok köze. A kiadás ugyan nagyon igényes, olvashatjuk a dokumentumok reprodukcióját, ezek azonban túl sok koncentrációt és türelmet igényelnek, ezért épp emiatt megterhelő olvasmány. Leginkább azokban a részekben sodorja magával az olvasót, amelyekben a sorozathoz képest többletinformációt kapunk a szereplőkről.
A könyvben szereplő nagy összeesküvés elmélet végtelenül bővíthető, zökkenőmentesen mosódnak benne össze a valós történelmi események a fikcióval. Kétszáz évvel ezelőttről, az északnyugat-amerikai vidéket felfedezőkkel indul, de szó esik indiánátokról, természetfeletti lényekről, a Kennedy-gyilkosságról, szabadkőművesekről, Illuminátusokról, a roswelli ufószerencsétlenségről, számos ufó-észlelésről. Minden szál Twin Peaksbe vezet és minden mindennel összefügg. A túl sok ufó miatt azonban a Twin Peaks könnyen X-aktásodhat, ami agyoncsapná a lynchi világot, amit rejtélyek és pontos jelentéssel nem mindig bíró szimbólumok vesznek körül, ám nem a földön kívüli erőkről, hanem az emberi gondolkodást és viselkedést formáló misztikumról, az emberben lakozó gonoszról és jóról, a saját magunkban rejtőző idegenről és kísértetiesről szól.