Nemzetközi és európai elfogatóparanccsal keresik Gulyás Lászlót, a 4-es metró beruházásáért felelős DBR Metró Projektigazgatóság volt vezetőjét - írta a Magyar Nemzet Polt Péter legfőbb ügyész levele alapján. Polt Szabó Tímea, a Párbeszéd országgyűlési képviselője írásbeli kérdésére válaszolt, az ellenzéki politikus ugyanis arra volt kíváncsi: miért nem történt érdemi előrelépés az elmúlt hat év során a 4-es metróval kapcsolatos nyomozásban, miközben az Csalás Elleni Európai Hivatal (OLAF) rövidebb idő alatt lezárta a saját vizsgálatát.
A legfőbb ügyész közölte, hogy az ügyben először 2009 decemberében indítottak nyomozást, amit három év múlva „részben bűncselekmény, részben bizonyítottság” hiányában megszüntettek. A 2011-ben indított Alstom-nyomozásban három gyanúsítottat múlt októberben kihallgattak. Polt Péter ugyan nem nevezte meg, hogy ki ellen adtak ki nemzetközi elfogatóparancsot a 4-es metró ügyében, de a Magyar Nemzet úgy véli, hogy Gulyás Lászlóról, Demszky Gábor volt SZDSZ-es főpolgármester egykori bizalmasáról van szó. A Magyar Idők rá is kérdezett az ügyészségnél, hogy kit köröznek, de erre a nyomozás érdekeire tekintettel nem válaszoltak. A Nemzet szerint Gulyást őrizetbe vették, de előzetes letartóztatását a bíróság elutasította. Az egykori DBR-igazgató külföldre távozott, ezért a fővárosi Alstom-bizottság sem tudta meghallgatni.
Lásd még: 4-es metró - Van körözött személy, akire illenek a Polt-levél állításai
Demszky megvédte Gulyás Lászlót
„Amikor a négyes metró projekt indult, Gulyás László volt az egyetlen a környezetünkben, aki korábban metrót épített, ő volt az első igazgatója a DBR metróprojektnek. Soha semmilyen szabálytalanságot nem tapasztaltam a munkájában, ő egy tiszta, kitűnő, kiváló szakember, és nem hiszem, hogy ő bujkál” – nyilatkozta az ATV Híradójának Demszky Gábor.
A volt főpolgármester kijelentette, hogy nem bujkál, a Fővárosi Bizottság meghallgatására azért nem ment el, mert tíz nappal később kapta meg a levelet. Szerinte ahogy őt, úgy Gulyás Lászlót is el lehet érni, majd kijelentette, hogy tűzbe tenné a kezét egykori bizalmasáért, és sem neki, sem Gulyásnak semmi köze nincs a visszaélésekhez.
„Az a látszat, amit keltenek, az nagyon távol van a valóságtól” – mondta Demszky annak kapcsán, hogy az OLAF-jelentés kit említ meg, mivel több tucat név szerepel az iratokban, így szerinte ennek semmi jelentősége nincs. A vizsgálóbizottságnak csak úgy van értelme, ha a 28 jelentést egy független szakemberekből álló vizsgálóbizottság vizsgálná - fogalmazott. A volt főpolgármester konkrétumot nem mondott, de meglebegtette, hogy hétfőn sokkal többet fog megtudni a nyilvánosság az ügyben - írja az atv.hu Demszky nyilatkozatával kapcsolatban.
Büntetőeljárást indíthatnak
Tuzson Bence azt mondta, hogy jelentésében hat-nyolc bűncselekménytípust sorol fel az OLAF, és az ügyészség döntése, ki ellen indít eljárást a "szövevényes nemzetközi bűnügyben", amiben külön kiemelte, hogy felbukkannak 2010 előtti kormányok és budapesti városvezetők, nemzetközi nagyvállalatok is.
Többek között a Siemes is, akik a Figyelőben megjelentetett olvasói levélben azt írták, hogy ők már évekkel ezelőtt belső vizsgálatot folytattak a metróügy miatt külső szakértők bevonásával, ennek a végeredményét pedig eljuttatták a magyar ügyészségnek. Vizsgálat és nyomozás is indult az ügyben, de 2013-ban megszűnt, azóta pedig nem keresték meg a Siemenst a metróval kapcsolatban - írták.
Tuzson a baloldal lejáratását célzó kormánypropagandát fújva minden idők legnagyobb csalásának, visszaélésének nevezte az esetet. Az OLAF jelentésében foglaltakat úgy összegezte, hogy "ennek a 452 milliárdos beruházásnak nagyjából az egyharmadát ellopták". Ki kell deríteni, hogy hová kerültek ezek a pénzek és vissza kell szerezni - mondta.
A baloldalra kennék az egészet
Nem az államtitkár az első, aki a 2010 előtti kormányra akarja kenni egészében a 4-es metró körüli korrupciós ügyeket, korábban például Tarlós István főpolgármester egy az egyben felmentette a jelenlegi városvezetést, Demszky Gábor volt SZDSZ-es főpolgármester viselkedését viszont furcsának nevezte, amiért anélkül, hogy meggyanúsítanák, ügyvédet fogad majd hirtelen kijelentik, hogy semmihez nincs köze.
Szanyi Tibor, szocialista európai parlamenti képviselő a kormány visszaélései miatt levélben fordult az OLAF főigazgatójához, pontosítást kérve a 4-es metró beruházás kapcsán végzett vizsgálati jelentés több pontjával kapcsolatban. A szocialista politikus felhívta Giovanni Kessler figyelmét, hogy az Orbán-kormány az irányítása alatt álló magyar médián keresztül él vissza az immár nyilvánosságra hozott vizsgálati anyag súlyos hiányosságaival. „A 4-es metró beruházásról szóló OLAF-jelentés számos szereplő felelősségét említi meg. Ezek között vannak állami tisztségviselők, vállalkozók, jogi tanácsadók. Azonban egyet sem említ a szöveg név szerint, csak a volt szocialista miniszterelnököt, Medgyessy Pétert, bár az nem derül ki, hogy miért” – hívta fel a figyelmet Szanyi Tibor.
„A szöveg másik zavaró hiányossága, hogy elmulasztja a vizsgált események időrendi felsorolását, így nem világos, hogy mikor is történtek az egyes visszaélések. Tarlós erre úgy reagált: Szanyi Tibor súlyosan téved, amikor a jelentés általa vélt hiányosságát veti fel. A főpolgármester szerint az igaz, hogy a táblázatos kimutatásban az OLAF csak az éveket tüntette fel, bár ezek is sokat mondanak, de később a szövegben egészen pontos dátumokkal időrendi felsorolásban taglalja az eseményeket.