;

Putyin;Juhász Péter;fütyülés;

Fotó: Népszava

- Már délután kifütyülték Putyint - Videó!

Az Oktogonnál fütyülték ki Vlagyimir Putyint fél kettő körül az Együtt aktivistái, akiket kitiltottak az Alkotmány utcából. A hatóságok a nagyjából 10 fős csoportot különös figyelemmel kísérték, s mielőtt az orosz elnök konvoja megérkezett volna a Teréz körút és az Andrássy út kereszteződéséhez, a síppal felszerelkezett aktivistákhoz a rendőrsorfal mellé további 25-30 egyenruhás érkezett.

Juhász Péterrel az élen igazoltatták őket, de lapunk tudósítóját is hasonlóképp „vonták ki a forgalomból” egy rövid időre. Putyin kifütyülését még így sem sikerült ellehetetleníteni, bár nem tudni, az orosz elnök mit érzékelt az egészből. Az Együtt alelnökét, aki egy hátára szerelt hangszóró segítségével beszélt a konvoj elvonultáig „sün” alakzatban őrizték a rendőrök, a párt sajtósát pedig előállították, mivel Rácz Krisztánál nem volt fényképes igazolvány. Ő is igen veszélyes elem, hiszen az intézkedés során őt is tucatnyi rendőr vette körbe. 

"Pontosan így néz ki a rendőrállam, meg akarják zavarni a politikust abban, hogy kifejezze nemtetszését, de mi nem hagyjuk magunkat!" - kommentálta az eseményeket Juhász. Az alelnök szerint az is érdekes volt, hogy az Andrássy többi részén is álltak civil csoportok, de csak az Együtt aktivistái kaptak kiemelt rendőri figyelmet. 

Az eredeti tervek szerint a párt az Alkotmány utcában fütyülte volna ki a kormányfőt és Putyint, de csütörtök délelőtt kiderült, a TEK nem engedi őket a lezárt területre. Nincs kielégítő jogorvoslat a helyzetre, ugyanis régóta problémás a gyülekezési törvény alkalmazása a hasonló területi lezárásokra. A Magyar Helsinki Bizottság rendvédelmi programjának vezetője emlékeztetett, a Szent György tér hasonló lezárása kapcsán a bíróság azt állapította meg, hogy lezárt területen is lehet gyülekezni, csak a bejelentett rendezvény résztvevőit ellenőriznie kell a hatóságoknak. Tóth Balázs szerint hasonlóan kellene eljárni a TEK-nek, illetve a rendőrségnek az Együtt Alkotmány utcai rendezvényén is, mivel a lezárás nem zárja ki a gyülekezést.

„A törvény egyértelműen fogalmaz: a rendezvényt már január elején bejelentették, a rendőrség pedig tudomásul vette azt, így jogilag a hatóságnak nincs lehetőség megtiltani a gyülekezést, meg lehetne tartani a tüntetést a bejelentett helyszínen” – vázolta Tóth. A rendőrségen lehet panaszt tenni az intézkedés miatt, de ez hónapok, vagy akár évek múlva lehet eredményes. Gyors jogorvoslatra ilyen esetben ma Magyarországon nincs lehetőség. A Helsinki munkatársa szerint egyébként a kérdés már a Kossuth tér 2006-os lezárása óta napirenden van, akkor a Magyar Helsinki Bizottság meg is támadta az intézkedést, a bíróság pedig végül kimondta, a fideszesek nem követtek el jogsértést, amikor elbontották a kordont. A bizottság rendvédelmi programjának vezetője szerint a rendőrségnek nagyjából öt és fél évébe telt kimondani: jogellenes volt megtiltani a gyülekezést a téren.

Fotó: Molnár Ádám

Fotó: Molnár Ádám

Este 6 órától néhány százan gyűltek össze a Markó utcánál. Szigetvári Viktor azt mondta, hogy Magyarország leggazdagabb embere fogadta Európa leggazdagabb emberét a parlamentben. Orbán a putyini állammintát másolja le. A közelben elhaladó elnöki konvojt hangos fütyülés kísérte.

Nyolcadik alkalommal hirdették meg az Élet is Irodalom munkatársai a Tarnói Gizella-emlékdíjat, a gazdasági újságírás területén kiemelkedőt alkotó újságírók elismerésére.