A család életét az mentette meg, hogy Strama Ferenc szeret főzögetni. Január 6-án este, amikor a felesége és a lányaik lefeküdtek, még feltett a gáztűzhelyre egy levest, hogy másnap meleg étel várja őket, ha hazaérnek. Éjfél már el is múlt, mire készen lett vele, épp elzárta a gáztűzhely lángját, amikor szikrák pattantak a fejére a konyhában. A tűzoltók később azt állapították meg, hogy a jeges szél visszanyomta a kéménybe a kátrányszikrát, emiatt meggyulladt a régi nádszövetből készült mennyezet és percek alatt leégett a kis bársonyosi ház teteje, majd kiégett a konyha, a hűtő és benne az előző nap vásárolt havi élelmiszer, odalett mindenük. A férfi nagyanyjának öreg háza helyén ma csak a falak állnak, mindent korom borít. A bajt tetézi, hogy nem volt biztosítás a házra, mert a biztosítótársaság, amelyiket megkerestek, nem kötött szerződést a vályogépületre.
A Biztoshely Biztosítási Portál szakértője a Népszava érdeklődésére megerősítette, hogy ma két társaság köt ingatlanbiztosítást Magyarországon vályogházakra, de ők is csak külön díj fejében, a többiek nem foglalkoznak a régi épületekkel. Amikor a családfő felmérette a károkat egy helyi vállalkozóval, arra jutottak, hogy az épület helyreállítása több mint négy és félmillió forintba kerülne, de nekik semmi tartalékuk nincs. Ekkor keresett meg bennünket Strama Ferenc, aki azt mondta, rengeteg segítséget kaptak a 800 lelkes falu közösségétől és a polgármesteri hivataltól, a volt főnökétől, de még a térség napilapjától is, ezekből azonban nem lehet újjáépíteni a házukat.
Kálnai Lajos, a Komárom-Esztergom megyei Bársonyos polgármestere szerint ráadásul nem valószínű, hogy a falakat sikerül megmenteni, mert a tűzoltók a lángok oltása közben belocsolták a vályogtéglákat, az erős fagy kiengedése után ezek sem sokat bírnak majd. Szükség lenne épületfára, téglára, mert valószínűleg új házat kell felhúzni a portára.
Az önkormányzat segített, hogy a közeli Kisbéren szállást kapjanak a családok átmeneti otthonában, így egy évig fedél van a fejük fölött, de 70 ezer forintot fizetnek egy tíz négyzetméteres szobáért, emellett nem tudnak spórolni. Strama Ferenc közmunkás, felesége Győrben három műszakban dolgozik. Az eddig kapott pénz egy része elment az új iratok beszerzésére, egy minimális háztartás felszerelésére, a romok bontása és elszállítása is belekerül majd kétszázezer forintba - számolgatnak.
A család nem is pénzt vár, sokkal inkább építőanyagot. A családfőhöz hasonlóan a falu polgármestere is biztos abban, hogy szakember segítségével a bársonyosiak kalákában segítenének az építkezésben. Több segélyszervezetet is megkerestünk, de sehol nem biztattak bennünket azzal, hogy képesek megszervezni a családnak szükséges építőanyag adományokat. Így maradt a nyilvánosság.