Király András, az Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF Zrt.) elbocsátott szakszervezeti vezetője felszólal a Fritz Group Kft. aszódi üzeme előtt tartott demonstráción
Országos hadjárat folyik az országban a szakszervezetek ellen - mondta egyebek között a szakszervezeti zászlókkal, kereplőkkel, sípokkal felszerelt hallgatóságnak Székely Tamás, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének (VDSZ) elnöke, a Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke. Közölte, a válasz sem marad el.
Székely Tamás
A hétköznapokban azonban ez sem ilyen egyszerű. László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke a Népszavának elmondta, tisztségviselőiket gyakran zaklatják a tisztségviselőket, de nem annyira a tulajdonosok, mint inkább a középvezetők, üzemvezetők, műszakvezetők. A szakszervezeti szövetség alelnöke szerint a frusztrált alsó és középszintű vezetők akadálynak tartják az érdekvédelmi szervezeteket, amelyeknek a képviselőit megfélemlítéssel el kell hallgattatni, vagy ha lehet, el kell őket távolítani.
A jelek szerint azonban a fokozódó nyomás éppen az ellenkező hatást válthatja ki, mert a vasasoknál egy év alatt 8 új alapszervezet alakult. A helyi szervezeteknek már sikerült elérniük, hogy megszabaduljanak alkalmatlan vezetőtől, de ennek ellekezőjére is akadt példa, amikor a dolgozók kiállása "mentette meg" a köztiszteletben álló igazgatót - tette hozzá László Zoltán. A szakszervezeti szövetség jogi segítséget is nyújt az eltávolított tisztségviselőnek. A gond csak az, hogy a módosított Munka Törvénykönyve már nem teszi kötelezővé a kirúgott szakszervezetis visszahelyezését eredeti munkakörébe. Az elmarasztalt cég legföljebb kifizet egy évi munkabért és elválnak az útjaik - figyelmeztetett a szövetségi alelnöke. A szakszervezetek ezért arról akarnak tárgyalni a kormánnyal, hogy tisztségviselőik közfeladatot ellátó személynek minősüljenek, mert az erősebb védelmet nyújtana. A Versenyszféra Konzultációs Fórumának tavalyi munkatervében ez a téma szerepelt, de csak az ígérgetésig jutott a kormányzat.
Az aszódi Fritz gyárban eddig egyik sem történt meg. Azok, akik az aszódi üzem dolgozóit képviselik, nem kis bátorságról tettek tanúbizonyságot, hiszen mint mondták, a gépjármű szélvédőket előállító vállalat vezetői igyekeznek megfélemlíteni a munkavállalókat. S három műszakban dolgozó mintegy 300 ember jelentős része nő. Egyikük, neve elhallgatását kérve a Népszavának elmondta, az anyák sem kapnak semmilyen támogatást, kedvezményt a cégtől. A szóbeli fenyegetések napirenden vannak, azokkal szemben, akik szóvá teszik a gondokat. Ha nem veszik vissza a szakszervezeti elnökünket, nem riadunk vissza a sztrájktól sem - jegyezte meg.
Tom Ginter, a világon 50 millió munkavállalót tömörítő Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség képviselője Juhászné Kovács Edit vissza helyezését követelte hosszadalmas bírósági procedúrák helyett. A tiltakozók is ezt követelték petíciójukban, amelyet azonban az üzem igazgatója nem vett át. Az akció békésen fejeződött be.
A felmondási időm még tart, addig munkaviszonyban állok, de az érdekvédelmi munkámat az elbocsátás nem érinti. Tárgyalásokkal igyekszünk rábírni a gyár vezetőit, hogy a felmondási idő lejárta előtt vonják vissza a törvénysértő intézkedésüket - mondta búcsúzóul lapunknak Juhászné Kovács Edit.
lásd még: Bizonytalan jövőkép a dolgozók védelmére