4-es metró;szóvivők;OLAF;

- Szófukar szóvivők

Eltöprengtek-e már rajta, nem tudom, de nekem már régebben szemet szúrt, hogy a Fidesz-KDNP szóvivői, ha keményen válaszolnak az ellenzéki megjegyzésekre, milyen tömörek, a részleteket ügyesen megkerülik? Ha bármelyik bíráló megjegyzi is, hogy a jelenlegi kormány mennyire korrupt, hogy nyakló nélkül szórja a pénzt, és az sem követhető pontosan, a költés kikhez vándorol, többnyire egymondatos a válasz. Néha csupán egyetlen szó. Bezzeg nem ennyire szűkszavúak, akkor, amikor a korábbi szocialista-liberális koalíciót lehet ekézni. Akkor ennyi és ennyi forint vándorolt számlálatlanul "valahová", állítják, de a részletekről rendszerint néma csönd. Folytatás se, elég ha elhintik a gyanú mételyét, valakit kabátlopási ügybe kevernek, aztán magyarázkodjon.

Nem tudom, a tévénézőknek feltűnt-e egyáltalán, hogy az éppen ügyeletes szóvivők rendszerint kereszténydemokraták. Fel-feltűnik néhanapján egy-egy fideszes is, de mintha a papagájkodáshoz többnyire a KDNP-seknek volna inkább indíttatásuk. Jelenleg is éppen Hollik István buzog, ő az ügyeletes kíméletlen szűkszavú, csakhogy a véletlen kivételes alkalmat teremtett, hogy megszegje ezt a szabályt.

A metró-ügy évek óta kényes téma, fölfigyelt rá az Unió is, a 4-es vonal körüli huzavona a Fidesz kormányok alatt különleges hangsúlyt kapott. És jött egy jelentés Brüsszelből, hogy valami nem stimmel az elszámolások körül, az európai csalás ellenes hivatal összevonta a szemöldökét. Föltűnt a brüsszeli hivatalnak, hogy a beruházás során eurókban számolva csak úgy röpködtek a milliók, valami nem stimmel, követhetetlenek a számok, a hivatalos Budapest pontosan nem tudja kimutatni, mi honnan és mire ment el. Inkább figyelmeztetett ez a hivatal, mintsem fenyegetett, ha nem tisztázódik minden, akár még egy jókora büntetést is kaphatunk. Euró milliókban, és nem is jelentéktelen összegűt.

Ami az egész ügyben igazán föltűnő, az a hirtelen bőbeszédűség, meg a készséges hozzáállás a csalások elismeréséhez. Egy ilyen halvány utalás hirtelen elengedő lett arra, hogy a budapesti kabinet kész legyen fizetni is. Gavallérosan, jajszó nélkül, pedig más esetekben körömszakadtáig harcolnak, vitatkoznak, védekeznek. Orbánék azonnal megtalálták a vétkest: megvádolták a korábbi szocialista-liberális vezetést, megtalálták az illetékest, a hajdani főpolgármestert, Demszky Gábort. Mi sem egyszerűbb.

Demszkynek nincs kedve vitatkozni, azt kéri, az OLAF tegye nyilvánossá a jelentését, abból sok minden kiderülhet. Miből következtetnek csalás gyanújára, volt-e ilyen egyáltalán és mikor, éppen kik voltak döntési pozícióban, ki lehet a felelős? Az ügyben éppen illetékes államtitkár is hirtelen készséges lett, ha sorolni kellett - a nem is jelentéktelen - számokat, de egyelőre nem tartja szükségesnek siettetni az OLAF-jelentés publikálását.

Most éppen itt tartunk, miközben a 4-es metróról folyik a polémia, addig sem kell magyarázkodni arról, hol is tart a budapesti 3-as metró korszerűsítése. Miért csúsznak a munkák, hol, mikor történt megint újabb galiba a földalatti hálózatban.

Cifra történet kerekedik. Lesz egyáltalán türelmünk, kivárni a végét? És egyáltalán, van-e vége?