A közlemény szerint a médiatanács a január 17-i ülésén tárgyalta az Eger Hírek című internetes újságban tavaly év végén megjelent cikket kifogásoló beadványt. Az írás egy a kortársai által elkövetett szexuális zaklatás és erőszak áldozatává vált gyermekkel készített televíziós riport egyes részleteit, illetve a bűncselekmény utóéletét mutatta be szöveges és képes formában, a cikkhez kapcsolt linken keresztül pedig elérhető volt a fiúval készített beszélgetés felvétele is. A cikkben a riporter kérdéseire válaszolva a gyermek részletesen beszámolt az átélt traumáról.
Jelezték, a médiahatóság korábban már számos alkalommal állapította meg az emberi méltóság megsértését kiszolgáltatott helyzetbe kerülő gyermekek bemutatásával, ezek a tartalmak ugyanis súlyosan sértenek olyan alapvető társadalmi normákat és érdekeket, mint a közösségi szolidaritás és a kiskorúak egészséges fejlődéséhez fűződő joga.
A hatályos jogi környezetben a médiatanács nyomtatott és internetes sajtótermékekkel szemben nem végezhet vizsgálatot, jogköre csak a médiaszolgáltatások emberi méltóságot sértő cselekményei esetén van. Az Eger Hírekben megjelent médiatartalom ennek a szempontoknak azonban nem felelt meg, így - habár a cikk rendkívül aggályosnak tekinthető - a médiatanács hatáskör hiányában nem indíthatott hatósági eljárást. A panaszolt újságcikkben érintettek személyiségi jogi pert kezdeményezhetnek, amelyek kizárólag polgári bíróságokon indíthatók - olvasató a közleményben.
AZ NMHH egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a fiatalkorúak és gyermekek médiabeli szerepeltetése során, valamint a gyermekekkel történő riport készítésekor alapos körültekintéssel kell eljárni. A műsorkészítőknek kellő érzékenységgel kell bemutatniuk a gyerekeket, tiszteletben kell tartaniuk emberi méltóságukat és más jogaikat, valamint a gyermek érdekeinek a védelmét, és ügyelniük kell arra is, hogy a riport elkészítése, illetve annak közzététele ne okozzon lelki fájdalmat a kiskorúnak. Különösen nagy gondossággal kell eljárni azokban az esetekben, amikor a gyermekkel valamely általa átélt tragédiáról beszélgetnek.
A gyermekek zavartalan fejlődése olyan alkotmányos cél és társadalmi érdek, amely az egyént közvetlenül érő jogsértés hiányában indokolhatja az emberi méltóság jogának társadalmi célú intézményes védelmét, és így a médiahatósági fellépést - emelték ki.
Az NMHH közölte azt is, hogy a magyar kormány megbízásából készült, a közszolgálati csatornákon, illetve az ATV-n és a TV2-n kormányinformációként közzétett "Tudta (.)?" és "Megüzentük Brüsszelnek (.)" kezdetű bejátszásokkal összefüggésben a Mérték Médiaelemző Műhely fordult beadvánnyal a médiatanácshoz. A beadvány szerint ezek politikai reklámoknak minősültek, amelyeket választási kampányidőszakon kívül csak már elrendelt népszavazással összefüggésben lehetett volna közölni. A médiatanács azonban megállapította, hogy nem merült fel jogsértés, a szpotok ugyanis nem minősülnek politikai reklámnak, mivel a bevándorlásról, illetve a népszavazás eredményéről tényközléssel tájékoztattak.
Szintén nem indít eljárást a médiatanács a Magyar Liberális Párttól érkezett bejelentés miatt, amely kampánynak minősítve kifogásolta az ATV-n, a Fem3-on, az M4-en és a Pro4-en közzétett, a kényszerbetelepítéseket ellenző hirdetéseket. A médiatanács az esetek kivizsgálása alapján megállapította, hogy a szpotokat a 2016. május 10-én elrendelt népszavazással összefüggésben tették közzé május 20-ától, tehát nem sérült a politikai reklámok korlátozásáról szóló rendelkezés. A bejelentés utcai kampányplakátokat és internetes hirdetéseket is kifogásolt a témában, ezek azonban nem tartoznak a médiatanács hatáskörébe.