tiltakozás;építés;ELMŰ;lakossági fórum;Pilisszántó;transzformátor-állomás;

- Pilisi (magas)feszültség

A Pilis kapujában, Pilisszántó lakott külterületének szomszédságában építene egy több mint tízezer négyzetméter területű transzformátor-állomást az Elmű a helyi önkormányzattal karöltve, a helyiek tiltakozása ellenére. Bár a beruházás előkészületei több mint fél éve tartanak, a tervekről a mai napon lesz először lakossági fórum.

Az érintett lakosság véleményét és érdekeit figyelmen kívül hagyva hamarosan hatalmas beruházás indul Pilisszántón, az Elmű transzformátor-állomást építene a település külterületén, a Placskó-telep lakóépületeinek közelében, 12 ezer négyzetméteren - tájékoztatta lapunkat az egyik helyi lakos. Mint írta, a település ilyen irányú „fejlesztése" tavaly nyáron merült fel először, ám az érintett lakók csak decemberben értesültek a tervekről - a viszony ekkortól kezdett egyre feszültebbé válni köztük és a településvezetés között.

A rendezési tervekből az is kiderült, hogy a falu határában valóságos iparterület létesülne, a trafóállomás mellett egy magasfeszültségű, 400 kV-s légvezeték is keresztül szelné a környéket - mindezt úgy, hogy a térség világörökség várományos terület. De a Pilis önmagában is kiemelkedő értékű természeti terület, UNESCO bioszféra rezervátum.

A Népszavát felkereső lakó szerint az önkormányzat zárt ülések keretében tárgyalt az Elmű képviselőivel, a lakosságot pedig nem tájékoztatták a beruházás közeledéséről. A helyiek petíciót indítottak és nyílt levelet is küldtek a település képviselő-testületének, érdemi válaszokat azonban nem kaptak. Elműs forrásokból ugyanakkor úgy értesültek, az ügyben már megállapodás született, az Elmű egy eldöntött beruházásról tud, az építkezés pedig már idén tavasszal elkezdődhet.

„Mi semmi mást nem szeretnénk, mint megőrizni azt az értéket, ami megadatott, amire eddig vigyáztunk. Nem a fejlesztés, hanem a természetrombolás ellen vagyunk. Nem a transzformátor-állomás szükségességét vonjuk kétségbe, hanem a helyét" - írták a lakók.

Kerestük az önkormányzatot, kérdéseinkre Csicsmanczai Tamásné polgármester asszony válaszolt. Állítása szerint az Elművel eddig előzetes egyeztetéseket folytattak, de még semmit nem írtak alá. „Tavaszi munkakezdésről nincs tudomásunk. Az ingatlan pályázati értékesítése nem történt meg, jelenleg is önkormányzati tulajdon" - írta. Érdeklődtünk arról is, nem lát-e lehetőséget arra, hogy a trafóállomás máshol épüljön fel. Szerinte költséghatékonysági és szakmai szempontból is a szóban forgó terület a „legoptimálisabb", más lehetőség eddig nem merült fel.

„Az állomás felépítését hosszú műszaki, környezetvédelmi engedélyezési folyamat előzi meg. Ebben számos hatóság vesz részt és a cél a teljes régió szempontjából történő optimális elhelyezés, azaz annak helynek a megtalálása, ahol a meglévő vezetékek legkisebb bővítésére van szükség, a területen nem kell fát kivágni" - ezt már Boross Norbert, az Elmű kommunikációs igazgatója közölte lapunkkal. Mint írta, a projekt még előzetes kijelölési fázisban tart, konkrét műszaki tervek sincsenek még. „A pilisi régió terület ellátásának javítása érdekében ugyanolyan nagy volumenű beruházások folynak, mint korábban a Mátrában" - tette hozzá.

A beruházás terveiről a mai napra hirdetett lakossági fórumot az önkormányzat, ezen az Elmű szakemberei is részt vesznek majd.

Összegyűjtötte a Magyar Helsinki Bizottság, milyen eredményeket ért el ügyfelei és a magyar jogállam védelme, az emberi jogok érvényesülése érdekében az elmúlt esztendőben. A szervezet beszámolójából kiderül: a társadalomnak minden korábbinál nagyobb szüksége van a civil jogvédelemre. Szijjártó Péter külügyminiszter szerint viszont a civilek csak hazudják az „emberek” képviseletét.