;

Erzsébet-utalvány;

Pápai Gábor rajza.

- Drága lenne hazajönni, az Erzsébet-utalványt elkölteni

Csaknem 500 ezer forintot kell fizetnie annak az Ausztráliában élő magyar nyugdíjasnak, aki mindenképpen saját maga szeretné elkölteni az Orbán Viktortól kapott, 10 ezer forint értékű karácsonyi Erzsébet-utalványt. Legalábbis ennyibe kerül a legolcsóbb oda-vissza repülőjegy Sydneyből Budapestre a repjegy.hu nevű portálon, ahol átlagban 6-700 ezer forintért kínálnak a légitársaságok utazást egy főnek a távra. Persze ebben nincs benne sem a szállás, sem az étkezés - bár arra Magyarországon ott az utalvány. Összesítve tehát egy nyugdíjas házaspárnak csak az utazásra több mint egymilliót kellene költenie ahhoz, hogy Ausztráliából hazajöjjön felélni kettőjük 20 ezer forintos ajándékát. Ezért a legideálisabb esetben is nagyjából egy teljes napot kellene utazni, a legrosszabb forgatókönyv szerint pedig több mint 53 óra alatt érnének az ausztráliai magyar nyugdíjasok a Liszt Ferenc repülőtérre, két átszállással. A hazautazást ugyanakkor van idő megtervezni, az utalványok december 31-ig érvényesek.

Ismert, a kormány több mint 300 millió forintnyi karácsonyi utalványt postázott szét a világ más tájain - például Ausztráliában - regisztrált magyar nyugdíjasoknak, összesen 71 országba. Az RTL Híradó derítette ki, hogy a kormányfő tízezer forintos karácsonyi ajándékát a Magyar Posta 52,2 millió forintért küldte szét külföldre, ebből 32 550 küldeményt adtak fel, amelyet átlagosan 1600 forintért kézbesítettek. A Kormányzati Tájékoztatási Központ szerint a kormánynak az volt a célja, hogy lakcímtől függetlenül mindenki megkapja az utalványt, annak ellenére, hogy az utalványokat csak Magyarországon belül lehet felhasználni.

A kormány arról döntött, hogy büntetőfeljelentést tesz ismeretlen tettes ellen az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentése alapján, miután 166 milliárd forintos károkozást tárt fel a 4-es metró beruházásáról készült összefoglalójában az OLAF és az Európai Bizottság.