Hirdetések;Koszovó;Iszlám Állam;balkáni mészáros;

- A "balkáni mészáros" visszatért?

Az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet egyik vezetőjének, a "balkáni mészárosként" és "kacaniki hentesként" is ismert, koszovói származású Lavdrim Muhaxherinek a migránsokkal együtt sikerült Szíriából Európába jutnia, és jelenleg is Koszovóban tartózkodik - számolt be a hírről a térség sajtója.

A Szputnyik orosz hírügynökség balkáni irodája az olasz L'Espresso című újságra, valamint a brit Daily Mailre hivatkozva azt írta, hogy Lavdrim Muhaxheri és mintegy 400 IÁ-harcos a migránshullámot kihasználva jutott Európába, célpontjaik között pedig a koszovói állami intézmények és szerb ortodox egyház szerepel.

Olasz hírszerzők szerint Muhaxheri visszatérése nemcsak a Balkán, hanem több európai ország biztonságára nézve is veszélyt jelent. Az információk szerint az általa vezetett terroristák több világi és vallási célpont ellen terveztek támadást, a legutóbb novemberben az Albánia-Izrael barátságos labdarúgó-mérkőzés idejére terveztek mészárlást, amit azonban a hatóságok megakadályoztak, miután 19 feltételezett terroristát elfogtak.

Az IÁ-vezető európai tartózkodása azért is jelent veszélyt a közbiztonságra, mert Lavdrim Muhaxheri jól ismeri "ellenségét", korábban ugyanis a NATO afganisztáni egységének, valamint a KFOR-nak is dolgozott - írták a balkáni lapok. 2014-ben felkerült az Egyesült Államok által számon tartott terroristák listájára.

A sajtó értesülése szerint Lavdrim Muhaxheri - ismertebb nevén Abu Abdullah al Kosova - macedóniai albán férfi, aki 2012-ben jelent meg Szíriában, és többször is szerepelt az IÁ propagandavideóiban. A világhálón is megtalálható egy képe, amelyen éppen foglyok fejét vágja le, egy videón pedig felrobbant egy embert.

Lavdrim Muhaxheri a "kacaniki hentes" nevet az Iszlám Állam legnagyobb koszovói toborzóközpontjáról, Kacanik városáról kapta. Halálhíre többször is megjelent a sajtóban, ám ez minden alkalommal hamisnak bizonyult. A Blic című szerb napilap legfrissebb értesülése szerint jelenleg Koszovóban tartózkodik, ahol még csak nem is rejtőzködik, hanem szabadon sétálgat. A szerb kormányhoz közeli, meg nem nevezett forrás szerint a szerb hírszerzés tudott arról, hogy a férfi visszatért Koszovóba, ahol több városban is látták kávézókban üldögélni.

Zoran Dragisic biztonságpolitikai szakértő nem tartja valószínűnek, hogy Muhaxheri a menekülthullámmal érkezett volna az országba, az ugyanis több ország biztonsági szolgálatának óriási mulasztására mutatna rá, mint mondta: ismert terroristáról van szó, minden adatbázisban szerepelni kell az arcának.

Skender Hyseni koszovói belügyminiszter pénteken tagadta a médiában megjelent híreszteléseket, amelyek szerint Lavdrim Muhaxheri Koszovóban lenne, vagy ott tartózkodott volna a közelmúltban. A pristinai Gazeta Express című napilap beszámolója szerint a belügyminiszter leszögezte: amennyiben Muhaxheri Koszovóban lenne, a hatóságok már elfogták volna.

A pristinai belügyminisztérium adatai szerint mintegy 300 koszovói csatlakozott a korábbi években a szíriai és az iraki harcokhoz, a harctereken pedig mintegy 50 koszovói vesztette életét. Az 1,8 milliós Koszovó lakosságának több mint 95 százaléka iszlám vallású, szélsőségek azonban csak kis számban vannak jelen.

Iszkander típusú, kis hatótávolságú, orosz ballisztikus rakéták vannak Szíriában, melyek azért keltenek aggodalmat Izraelben, mert félő, hogy a fegyverek a libanoni, síita terrorszervezethez, a Hezbollahhoz kerülhetnek - jelentette pénteken a Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet.