Törökország;Erdogan;elnöki köztársaság;

- Megkapja az elnök, amit akart

Szinte biztos, hogy népszavazás elé bocsátják azt a javaslatot, amely szerint Törökországban elnöki köztársaságot vezetnének be, ami alkotmányos szempontból is teljhatalmat biztosítana Recep Tayyip Erdogan elnök számára. 

Bár a törvényhozásban a kormánypárt, az Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) nem rendelkezik annyi mandátummal, amennyi elég lenne az alkotmánymódosításról szól referendum kiírásához, a nacionalista MHP-val szövetkezve már elég szavazat gyűlne össze ehhez az ankarai parlamentben.

Devlet Bahceli, az MHP elnöke kifejtette, hogy a javaslat mellett voksol majd. Mint mondta, pártja nem is törekszik jelentősebb változásokra a javaslat szövegében. A tervezetről jövő hétfőtől, január 9-től kezd tárgyalni a török törvényhozás. Egy parlamenti bizottság múlt héten támogatásáról biztosította a javaslatot, egyben a benne rejlő paragrafusok számát 21-ről 18-ra csökkentette.

Bahceli azt is közölte, hogy mind a parlamentben, mind a referendumon a javaslatok mellett voksol majd. Az AKP-nak 14 plusz voksra van szüksége ahhoz, hogy a tervezetet népszavazásra bocsássák, a parlamentben a nacionalista ártnak 39 tagú a képviselőcsoportja.

A törvényhozás várhatóan január végén fogadja el a törvény, s a referendumot 60 nappal azután rendezik meg, hogy Erdogan elnök is aláírja azt.

Hírek szerint az MHP frakciója sem egységes a javaslat támogatásában. Többen bírálják Bahcelit, amiért lepaktált a kormánnyal. Állítólag az alelnöki széket kapja meg a támogatásért cserébe. Felmérések szerint az országban némi kisebbségben vannak az elnöki rendszer támogatói: 44 százalék akarja a parlamentáris demokrácia megtartását, 42 százalék viszont elnöki köztársaságot óhajt.

Az ellenzéki szociáldemokrata CHP mindeközben a kormány javaslatainak visszavonását követelte.

Élesen bírálta a londoni kormány előkészületeit az Európai Unióból való kilépést érintő tárgyalásokra Ivan Rogers, Nagy-Britannia kedden lemondott uniós nagykövete. Búcsúlevelében azt közölte, hogy a kabinet nincs felkészülve a komoly tárgyalásokra. Kollégáit arra kérte, keményen képviseljék véleményüket még akkor is, ha annak mások nem örülnek. „Remélem, továbbra is harcolnak majd a megalapozatlan érvek, a homályos gondolatok ellen, s nem tartanak majd attól, hogy megmondják az igazságot a hatalmon lévőknek" – fejtette ki.