távozás;Ban Ki Mun;ENSZ-főtitkár;

- Ban Ki Mun átadta a stafétabotot

New Yorkban, a Times Square-en ünnepelte az Újévet a távozó ENSZ-főtitkár. Ban Ki Mun tíz év után 2017. január 1-ével leköszönt hivataláról. Ban Ki Mun szombaton búcsúzott el stábjától a világszervezet székházában. A dél-koreai politikus búcsúbeszédében elárulta, úgy érzi magát, mint Hamupipőke.

„Ha éjfélt üt az óra, minden megváltozik. Milliók ünneplik majd, amint elveszítem az állásomat!” – mondta. Ban Ki Mun hangsúlyozta, megtiszteltetés volt számára, hogy az ENSZ élén állhatott, részt vehetett a konfliktuskezelésben, s hozzájárulhatott az emberek szenvedéseinek enyhítésében. A főtitkár köszönetet mondott munkatársainak, arra kérte őket, hogy a jövőben is a világszervezet fejlesztéséért, céljainak előmozdításáért munkálkodjanak, dolgozzanak keményen, s ne mondjanak le álmaikról.

Ban Ki Mun, aki korábban országa külügyminisztere volt, nem zárta ki, hogy megpályázza a dél-koreai államfői posztot. Pak Gün Hje ellen hatalommal való visszaélés, korrupció segítése miatt alkotmányos vádemelési eljárást indított a parlament, s valószínűleg elmozdítják hivatalából.

Ban Ki Mun két ötéves időszakot szolgált a világszervezet élén. Utóda, Antonio Guterres volt portugál kormányfő december 12-én tette le esküjét, Újév napján foglalta el hivatalosan posztját. Az új főtitkárt a korábbiaktól eltérően több fordulós előválasztást követően jelölte az ENSZ Biztonsági Tanácsa, majd a jelölést az ENSZ-közgyűlés is jóváhagyta. Az új főtitkár korábban az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságát vezette.

A világszervezet élén számos kihívással kell szembenéznie, így a szíriai válsággal, számos helyi konfliktussal, s döntésekre kellene jutni az ENSZ régóta esedékes reformjáról is. Guterres első főtitkári üzenetében hangsúlyozta: "Legyen 2017 az az esztendő, amikor mi polgárok, kormányok és vezetők egyaránt arra törekszünk, hogy áthidaljuk az ellentéteinket."

Az óév utolsó heteinek kétségkívül egyik legnagyobb érdeklődéssel kísért eseménye a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, Christine Lagarde elleni eljárás volt. Salamoni ítélet született. Bűnösnek találták ugyan, de nem kapott büntetést, ezzel priusza sem lett. A kérdés azonban az, az ítélet van-e annyira enyhe, hogy maradhasson a Valutaalap élén.