Donald Trump;beiktatási ünnepség;

- Nincs magyar Donald Trump vendéglistáján?

A Miniszterelnöki Sajtóiroda a továbbiakban is tájékoztatja a szerkesztőségeket Orbán Viktor hivatalos, illetőleg sajtónyílvános programjairól - válaszolta lapunknak Havasi Bertalan. A kormányfő sajtófőnökénél arról érdeklődtünk, részt vesz-e Orbán a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump beiktatási ceremóniáján, illetve ha nem a miniszterelnök, akkor ki képviseli majd a magyar kormányt. Havasi valamennyi kérdésünkre "válaszolt" az idézett első mondattal, de nem kaptunk érdemi tájékoztatást a külügyi tárcától sem, pedig épp Szijjártó Péter szavaiból lehetett arra következtetni, Orbán nem a beiktatáson fog először találkozni Trumppal.

A külgazdasági és külügyminiszter ugyanis minapi, a német konzervatív Die Weltnek adott interjúban azt mondta, "Orbán Viktor és Donald Trump telefonbeszélgetése során megállapodtak abban, hogy Washingtonban találkoznak, az időpontot pedig Trump hivatalba lépése után jelölik ki." Hogy a kormányfő nem kapott meghívót, azt persze a külügy sem kívánta megerősíteni, csupán Havasihoz irányítottak minket, ám érdekes módon a diplomácia arról sem tudott felvilágosítást adni a Népszavának, hogy a kabinet bármely tagja, vagy szerve kapott-e meghívót.

Márpedig diplomáciai forrásaink szerint a korábbi amerikai elnöki beiktatások tapasztalatából arra lehet következtetni, nem is Orbán Viktor postaládájába kellene várni a meghívót, hiszen az ünnepélyre nem állam- és kormányfők kapnak invitálást, hanem hagyományosan az egyes államok nagykövetei. Nagy tévedésben volt Milorad Dodik is, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, aki nagy büszkén bejelentette, hogy - a balkáni államok közül egyedüliként - őt bezzeg meghívták Trump beiktatására. Dodik diplomáciai vízumért folyamodott, s elkezdte szervezni az utazását. Hamarosan kiderült azonban, hogy Dodik nem ülhet ott a Capitolium lépcsőjén, a meghívója csak az egyik beiktatási bálra érvényes, egy konzervatív, a Teadélután mozgalomhoz kötődő csoport küldte az invitálást - számolt be róla a Szabad Európa Rádió honlapja. A boszniai külügyminiszter, Igor Crnadak ezután tisztázta a helyzetet, sőt, közölte azt is: nem magánlevélben, hanem a washingtoni külügyminisztériumon keresztül, diplomáciai postával érkezik a meghívó a külképviseleti vezetőknek.

Ám arról egyelőre tehát nem tudni, Szemerkényi Réka washingtoni magyar nagykövet kapott, avagy kap-e ilyet. Eközben például Nigel Farage, a brit euroszkeptikus UKIP volt vezetője ismét fényezheti magát, sikerült VIP-meghívót szereznie Donald Trump beiktatási ünnepségére. A meghívót azonban nem Trumptól, nem is aceremónia hivatalos szervezőbizottságától kapta, hanem Mississippi állam kormányzójától. Phil Bryant volt az is, aki elintézte, hogy Farage első külföldi politikusként találkozhasson a megválasztott amerikai elnökkel a Trump-toronyban. Ugyanakkor a kormányzó feltehetőleg saját állama kontingenséből engedett át egy meghívót a volt UKIP-vezérnek, így az Orbán-kormánynak sincs még miért aggódnia, az amerikai külügy a következő napokban még felveheti a vendéglistára a magyar nagykövetet, vagy más diplomáciai vezetőt.

Az Európai Bizottságnak javaslattevő és végrehajtó szerepe van, az uniós döntéshozók pedig a választói akaratnyilvánítás útján megválasztott politikusok, úgyhogy: amiként az EU sem valamiféle távoli, brüsszeli, vagy luxemburgi intézményrendszer, hanem mi magunk vagyunk, úgy az európai döntéshozatal sem valamiféle távoli dolog - teszi egyértelművé Zupkó Gábor. A Bizottság magyarországi képviseletének vezetője szerint az EU igenis egy értékközösség, ha pedig valaki minden találkozón csupán egyéni érdekeiért küzd, s nem képes a közös értékekhez hozzátenni, akkor hosszútávon nem lesz sikeres.