A 15 tagú BT azért tudta megszavazni a dokumentumot, mert az Egyesült Államok képviselője tartózkodott a szavazáson, 36 év óta először nem élt vétójogával.
Netanjahu bejelentette, semmi kétsége sincs afelől, hogy Barack Obama amerikai elnök kezdeményezte a határozatot, ő fogalmazta meg és gondoskodott elfogadtatásáról, egyértelműen szembehelyezkedve az amerikai politika hagyományos elkötelezettségével, miszerint a „megszállt területeken" (Ciszjordániában) lévő zsidó telepek bővítéséről nem próbálnak végleges rendezést kikényszeríteni az ENSZ BT-ben. A BT határozat jogilag kötelező érvényű, és azt követeli Izraeltől, hogy azonnal állítsa le a telepbővítéseket, mert azoknak nincs jogi alapjuk és egyértelműen sértik a nemzetközi jogot. Ám Izrael nem tekinti megszállt területeknek azokat a helyeket, ahol a telepeket létrehozza és vitatja, hogy az ellentétes lenne a nemzetközi joggal.
Bár a Knesszetben is éles ellentét van a kormányzó és ellenzéki pártok között, ezúttal az ellenzék is egyetért a kormányfővel. Jáir Lapid, a legnépszerűbb ellenzéki párt, a Yesh Atid vezetője veszélyesnek, igazságtalannak és elfogadhatatlannak nevezte a döntést. Csupán a szélsőbaloldali Merec üdvözölte azt az izraeli pártok közül. Az ellenzékiek viszont a történtekért a Netanjahu-kormány külpolitikáját teszik felelőssé.
Elemzők is úgy vélekednek, hogy az amerikai tartózkodás a BT-ben Obama és Netanjahu konfl iktusos viszonyának eredménye. A januárban hivatalba lépő Donald Trump azonban többször jelezte, hogy elődjénél jóval Izraelbarátiabb vonalat fog képviselni, ezúttal is azonnal közölte, korrigálni fogja a történteket.
Izrael kormánya láthatóan bízik Trumpban. A BT döntésre válaszul Netanjahu felfüggesztette öt olyan ENSZ-intézmény anyagi támogatását, amelyek a leginkább Izrael ellen dolgoznak. Legmeglepőbb döntése azonban az volt, hogy törölte az ukrán miniszterelnök, a zsidó származású Volodimir Grojsz man izraeli meghívását, mert Ukrajna is a határozat elfogadása mellett szavazott.
Vasárnap az izraeli külügyminisztériumba kérették annak a tíz országnak a nagykövetét, melyek megszavazták a határozatot, és van izraeli képviseletük, majd az amerikai nagykövettől is magyarázatot követelt Netanjahu.