Több mint 2,5 ezer hívő vett részt a hagyományos éjféli misén december 24-én, szenteste a Jézus szülőhelyének tartott Betlehemben a Születés Templomában. A misét Pierbattista Pizzaballa, a szentföldi római katolikusok szellemi vezetője celebrálta. Mint minden évben, az ünnepi szertartáson jelen volt Mahmúd Abbász palesztin elnök és számos más palesztin magasrangú tisztségviselő. A ciszjordániai városok, így Betlehem is palesztin igazgatás alatt állnak. A településen a továbbiakban is számolnak a látogatókkal (az óritúsú ortodox karácsony január 6-án kezdődik), szigorú biztonsági ellenőrzéseknek vetnek alá minden oda látogatót.
Az Izrael északi részén, izraeli felügyelet alatt lévő Galileában található Názáretben, Jézus gyerekkorának színhelyén nagyszabású karácsonyi ünnepségsorozatot szerveztek az idén is, amelyeken több mint 25 ezer ember vett részt. A történelmi Názáretet keresztények és muszlimok lakják. Ettől elkülönül a szomszédos Nazrat-Illit, egy viszonylag új települése, ahol zsidók élnek. Az ünnepet megelőző elvárások egyelőre teljesültek, a kereskedők forgalma máris csaknem 80 százalékkal növekedett a tavalyhoz képest, a késes intifáda alábbhagyása a turisták számának növekedésében mérhető.
A hívőket az sem fogta vissza, hogy a szomszédos országokban háború dúl. Szíriában és Irakban egyaránt jelentős keresztény közösség él, akiket a szunnita terroristák célpontnak tekintenek. E két országban a háború kitörése óta a keresztények kétharmadának kellett elhagynia otthonát. Ezt az ENSZ genfi központjában jelentette be Antoine Audo aleppói kaldeus-katolikus püspök még márciusban, hozzátéve, hogy több ezer keresztényt öltek meg a terroristák a Közel-Keleten.
Karácsonykor Bassar el-Aszad is ünnepelt. A szíriai elnök először jelent meg a nyilvánosság előtt az ötéves háborúban elért eddigi egyik legjelentősebb győzelme, Aleppo visszafoglalása óta. Az államfő egy Damaszkusztól északra fekvő keresztény faluba, Szaidnajába látogatott karácsonykor feleségével, Asmával és gyermekeivel együtt. A szíriai keresztény közösség a konfliktus során mindvégig hű volt Aszad rezsimjéhez, amely mindenféle korlátozás nélkül engedélyezte a keresztény vallásgyakorlást és életformát is Szíriában. A lázadóktól épp azért tartanak, mert elsősorban a vallásszabadságot és életforma szabadságot féltik, a különböző szunnita terrorcsoportok valóban üldözik a keresztényeket, akárcsak a jazidiket és még a síita muszlimokat is.
A kormányerők felügyelete alá került Aleppóban is élnek keresztények, a harcok befejeztével már sokan vissza is tértek, a keresztény városrészben az idén karácsonyi misét is tartottak, amire a lázadók megszállása idején nem volt lehetőségük.
Megünnepelték a karácsonyt a keresztények Irak északi részén is, azokon a településeken, amelyeket az iraki kormány- és kurd erők az utóbbi hetekben felszabadítottak az Iszlám Állam terroristáinak uralma alól. A Moszul közelében fekvő Bartellában először szólaltak meg a keresztény templomok harangjai azóta, hogy 2014 nyarán Moszul a kalifa seregének uralma alá került. A terrorcsoport felgyújtotta a templomot, a kurd területről visszatért hívők a még kormos falak között ünnepeltek.