terrortámadás;Berlin;karácsonyi Vásár;Anis Amri;tunéziai elkövető;

Tegnap Berlinben újra megnyitották a karácsonyi vásárt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

- Berlin után - Razziák Németországban

Továbbra sem találják azt a tunéziai férfit, aki feltételezések szerint a hétfői berlini terrortámadás elkövetője volt. Anis Amri ujjlenyomatát a terrorcselekményhez használt kamion ajtaján rögzítették.

Újra megnyitották csütörtökön Berlinben azt a karácsonyi vásárt, amely ellen a terrortámadást végrehajtották. A vásár védelmét beton terelőelemekkel erősítették meg. Az áldozatok iránti tiszteletből díszkivilágítás és hangos zene nem lesz a vásáron.

Tegnap már egyre bizonyosabbnak tűnt, hogy valóban az a tunéziai férfi, a 24 éves Anis Amri hajtotta végre a hétfői, 12 ember életét követelő merényletet a berlini karácsonyi vásárban, akinek tárcáját annak a kamionnak az ülése alatt találták meg, amellyel a terrorcselekményt elkövették. A férfi ujjlenyomatát ugyanis azonosították a vezető felőli ajtón – közölte a Süddeutsche Zeitung. A nyomravezetőnek még szerdán 100 ezer eurós jutalmat ajánlottak fel a német hatóságok.

Egyre több részlet derül ki a feltételezett elkövetőről. Az olasz La Stampa azt írta, hogy amikor Olaszországban volt diák, erőszakos fellépéséről volt ismert. Diáktársait félelemben tartotta. Anis Amri 2011-től járt Szicíliában egy cataniai iskolába. Megfenyegetett másokat, s testi sértést is elkövetett. Már a tunéziai hozzátartozói is azt kérik a fiatalembertől, adja fel magát a rendőrségen. Családját sokkolták, hogy a férfi ilyen bűntettet követett el.

A legfőbb ügyészség egyik szóvivője a Reuters hírügynökségnek adott, német hírportálokon is ismertetett nyilatkozatában tévesnek nevezte a Bild című lap beszámolóját, miszerint az észak-rajna-vesztfáliai Dortmundban reggel négy olyan személyt vettek őrizetbe, akik kapcsolatban álltak a merénylet elkövetésével gyanúsított Amrival. Azt azonban nem cáfolta, hogy egy terrorellenes intézkedés részeként valóban elfogtak négy embert. A Westdeutscher Rundfunk (WDR) regionális közszolgálati médiatársaság szerint nemcsak Dortmundban tartottak házkutatásokat, hanem a térségben fekvő Emmerichben is egy menekültszálláson, ahol a Németországba menedékkérőként érkezett gyanúsított egy ideig lakott. Több forrás szerint Berlinben is tartottak razziákat, négy helyszínen, de nem fogtak el senkit.

Német lapok úgy tudják, hónapok óta tervezhették radikális iszlamista körök a terrortámadást. A Der Spiegel című hírmagazin értesülése szerint gyűlöletre uszító németországi muszlim hitszónokok telefonjainak lehallgatása során a közveszélyes iszlamistaként számon tartott Anis Amriról kiderült, hogy hajlandó öngyilkos merényletet elkövetni. Azonban a rögzített beszélgetéseken nem tett eléggé egyértelmű kijelentéseket ahhoz, hogy őrizetbe vegyék.

Berlin és Varsó is jelezte, hogy segíteni kívánnak azon kamionsofőr családjának, akit meggyilkolt a tettes, amikor átvette az irányítást a teherautó felett. Korábbi közlések szerint a lengyel férfi, aki a kamionos cég tulajdonosa, Ariel Zurawski unokaöccse, ellenállt, amikor a tunéziai betört a kabinba. Az elhunyt 37 éves sofőr feleségét és 17 éves fiát hagyta hátra. Mind a német, mind a lengyel kormány anyagi támogatást helyezett kilátásba. Zurawski azt közölte, megköszönnek minden jó szót, amit az elmúlt napokban kaptak. „Hihetetlen, mennyi erő lakozik az emberekben” – fejtette ki.

Tegnap kiderült, hogy a terrorakció áldozatai között egy olasz állampolgárságú nő is volt – erősítette meg a római kormányzat. „Az ország osztozik a család fájdalmában” – írta Paolo Gentiloni miniszterelnök a Twitteren. Előzőleg közölték azt, hogy egy izraeli állampolgárságú asszony is életét vesztette a merényletben. Szintén izraeli állampolgárságú férje pedig súlyos sérüléseket szenvedett.

Az észak-rajna-vesztfáliai rendőrség bejelentette, jelentősen megerősítették az ellenőrzést a belga és holland határnál.

Nehéz eldönteni, hogy hirtelen, szinte a semmiből, mi okozott váratlan, viszonylag rokonszenvesebb változásokat a francia politikában. Még François Hollande elnököt is mintha varázsütés érte volna. Ha teljesen nem is, de tovaszállt a visszavonulásának bejelentését követő borúlátás, az „utánam az özönvíz” közömbössége. A baloldali média azt kezdte hangsúlyozni, hogy bár a jövő évi elnökválasztáson nincs esély a győzelemre, hosszú távon építkezni kell.