Az Európai Bizottság elnöke szerint Európa gazdasági és demográfiai súlya csökken a világban, a kontinens nemzetei pedig eltűnnek, ha nem fognak össze. Tíz éven belül Európa világgazdasági részesedése a jelenlegi 25 százalékról 15 százalékra fog csökkenni, húsz éven belül pedig egyetlen európai állam sem lesz tagja a legfejlettebb gazdaságokat tömörítő G7-csoportnak.
A XX. század elején Európa lakossága az emberiség 20 százalékát képviselte, ez a XXI. század elejére 5-7 százalék közé csökkent, és az évszázad végére 4 százalék alá süllyed. "Ezért aztán teljes tévedésben vannak, akik úgy vélik, hogy itt az ideje a lebontásnak, Európa feldarabolásának, és a kontinens nemzeti egységekre történő felosztásának" - figyelmeztetett.
Az Unió nacionalistáinak, populistáinak azt üzente, különálló nemzetenként nem fogunk tudni létezni az Unió nélkül. Juncker a Franciaországban, Olaszországban, Lengyelországban és Magyarországon megerősödő mozgalmakra, illetve az ezek nyomán fokozódó EU-ellenességre utalt. A bizottság elnöke arra is figyelmeztetett, az európai integráció jövője éppen olyan fontos, mint a múltja.
Juncker szerint a menekültválság lerombolta azt az elképzelést, hogy az Unió a közösen elfogadott szabályokon alapul. Ez azért történt, mert egyes tagországok elutasították ez együttműködést az Európai Bizottsággal a menekültkvóták ügyében.
"Ez valami új. A világháború óta először fordul elő, hogy nem minden tagállam fogadja el a közösen kialakított szabályokat" - fogalmazott. Keményen bírálta azokat a tagállamokat, amelyek miatt az EU többé már nem egy szabályokon alapuló rendszer, mert kormányaik ellenkezése felborította ezt az alapelvet. Hozzátette, a migrációs válság lerombolta az egy tömbben, közös szabályok alapján működő Unió képét, mert több ország nem fogadta el a betelepítési kvótát. A háború utáni Európa történelmében először fordult elő, hogy nem azonos szabályrendszer érvényesül a tagállamokban.
Juncker mások mellett vélhetően Magyarországnak is azt üzente, másik pályát kell kijelölni azon államok számára, amelyek nem akarnának minden területen szorosan együttműködni. "Ez nem lenne tragédia és válsághelyzet sem. Ez egy esély lenne" - fogalmazott.
A menekültügy, a betelepítési kvóta a csütörtökön kezdődő kétnapos uniós-csúcs napirendjén szerepel majd. Orbán Viktor legutóbbi rádióinterjújában azon kormányok bukását vizionálta, amelyek nem értik meg, hogy az emberek nem akarnak bevándorlást, nem akarnak idegeneket látni maguk között. Kijelentette, Európában megbomlott a demokrácia, nincs demokratikus egyensúly, a "nép mást gondol, mint amit a vezetői rá akarnak erőltetni", de eljön az idő, amikor ez a különbség el fog tűnni. Petőfi óta ugyanis tudjuk, hogy "azért a víz az úr". A csúcsról azt mondta, "olyanok ezek, mint a lovagi tornák. Bevonulunk a tanácskozásokra, mindenki fölveszi a vértjét, a páncélját, fölül a lovára. Összecsapunk és akkor törnek a dárdák".