Magyar Kajak-Kenu Szövetség;Baráth Etele;

Békés átmenet a kajak-kenusoknál FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Baráth Etele távozott

A távozó elnök, Baráth Etele helyett Schmidt Gábor főtitkárt választották meg a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) új vezetőjének a küldöttek a szervezet pénteki tisztújító közgyűlésén.

Baráth Etele 1995 novembere óta vezette az olimpiai sikersportág szövetségét. Az elmúlt huszonegy évben a magyar kajak-kenu összesen 367 aranyérmet-, több mint 800 dobogós helyezést szerzett a világversenyeken, 1995 óta a sportág összesen 17 arany-, 7 ezüst- és 8 bronzérmet gyűjtött az ötkarikás játékokon, amelynek 21 évvel ezelőtt egyetlen kétszeres olimpiai bajnoka volt, jelenleg pedig öt kétszeres-, öt háromszoros- és egy ötszörös aranyérmese van.

"Hihetetlen fejlődésen ment keresztül a sportág az elmúlt két évtizedben, egyesületeink száma az akkori 58-ról 146-ra emelkedett, a költségvetésünk pedig több mint a kétszázszorosa a húsz évvel ezelőttinek. Egy ekkora szervezetnek szüksége van egy olyan elnökre, aki nem társadalmi funkciót lát el, hanem főállású vezetőként felügyeli a sportág mindennapjait, ennek érdekében alapszabály-módosítási javaslatot nyújtok be" - fogalmazott nyitóbeszédében Baráth, aki kifejezetten kérte a küldötteket, hogy ne őt, hanem szavazatukkal Schmidt kinevezését támogassák.

Az eddigi elnök hozzátette, tovább kell erősíteniük a szövetség demokratikus működését és létre kell hozniuk egy olyan fórumot, amelyen keresztül a sportág egészének javaslatai az eddiginél is nagyobb hangsúlyt kapnak. Ezért jött létre a közgyűlés elnöke funkció, akinek feladatai közé tartozik majd az innentől kezdve évente két alkalommal megrendezendő közgyűlések levezetése, a stratégiai bizottság vezetése, továbbá az elfogadott határozatok és stratégiák működésének felügyelete.

Az MKKSZ elnökének nem volt ellenjelöltje, a közgyűlés 150 résztvevője közül 144 szavazott bizalmat az új sportági irányítónak. Schmidt Gábor a sportágban nőtt fel, előbb edzőként majd sportvezetőként is végigjárta a ranglétrát.

Az új vezető beszédében azt mondta, nagyon örül annak, hogy az új alapszabálynak köszönhetően más felállásban ugyan, de továbbra is együtt tud dolgozni Baráth Etelével.

Az újonnan felálló elnökségben a regionális kapcsolatokért felelős alelnök Kadler Gusztáv, a fejlesztési alelnök Apáthy Endre, a gazdasági és vagyongazdálkodási alelnök pedig Kárai Péter lett.

Minden változik a magyar sportban
A riói olimpia után legkésőbb 2017. május 31-ig minden sportági szövetségnél tisztújító közgyűlést kell tartani. Ennek a kötelezettségüknek folyamatosan tesznek eleget a szervezetek, melyeknek a sporttörvény január 1-től hatályba lépő változásaihoz is igazodniuk kell.
Hétfőn az öttusázók tartottak – az MKKSZ-nél sokkal viharosabb hangulatú, időnként személyeskedésbe torkolló vitákkal kísért – közgyűlést, ahol a résztvevők Réczei Géza helyett Bretz Gyulát választották meg elnöknek. Az úszóknál Gyárfás Tamás november 30-án jelentette be lemondását, a szövetség elnöksége a jelenleg is zajló windsori rövidpályás világbajnokság után, várhatóan jövő pénteken tartja elnökségi ülését. Gyárfás itt tájékoztatja hivatalosan a testületet döntése hátteréről, és ekkor jelölik ki a tisztújító közgyűlés időpontját.
A Magyar Paralimpiai Bizottságnak (MPB) hétfőn lesz közgyűlése, ahol köztestületté alakul és tisztújítást is tart.

Mintegy százmillió euró kárt okozott a november végi, hatnapos sztrájk a Lufthansának, amelyet a pilóták szakszervezete kezdeményezett. Az utasforgalom ennek ellenére közel 6 százalékkal bővült a német légi cégnél.