;

Párizs;Kékszakállú herceg vára;Garnier palota;Mezzo csatorna;

John Relyea FOTÓ: GETTY IMAGES/Brill

- Közelkép - Varázslatos párizsi Kékszakállú

Lenyűgözött a francia Mezzo csatornán a Párizsból közvetített Kékszakállú. Bartók muzsikája mesésen szép volt. Eddig is tudtuk, hogy a világ operatermésének egyik legszebb darabja, ott a helye vitathatatlanul a legnagyobb klasszikusok között. 

Tizenegy esztendővel elkésetten láthattuk, hiszen a Garnier-palotában akkor vitték színpadra, de nem baj, mert zseniális, egészen megrázó rendezést kaptunk, Balázs Béla librettójának hűséges követését. Ötletekkel gazdagon, még az sem volt furcsa, hogy a nem magyar művészek, (Ekaterina Gubanova, Judit, és John Relyea, Kékszakállú) számunkra furcsán ejtették az eredeti szöveget.

De a francia fölirat mindent hűségesen adott vissza, és a művészek játéka, éneklése, a két magyar zsenit, az igazi komponistát és a költőt adta vissza. Nem csupán megrázó hűséggel, varázslatos szépséggel is. Mélységes művészi átéléssel, gazdagon. Ami természetesen nekünk hiányzott élő emlékeinkből, Palánkay Klára búgó mezzoszopránja és Székely Mihály utánozhatatlan basszusa. Verdi is eredeti olasz művészekkel hiteles teljesen.

Hálásak lehetünk a nagy zenei csatorna nyújtotta élményért, de őszintén szólva kis csalódással is járt. Francia színház, párizsi környezet, Garnier-palota, a társulat föltehetően azt igyekezett bizonyítani, hogy nekik is van nagy modern komponistájuk, nem kisebb a mi Bartókunknál, Francis Poulenc. Akit érthetően megihletett a klasszikus, tragédia és eléje meg lezárásul, hozzá biggyesztette a magáét. Nem csekélyebb tehetséggel.

De alighanem az elragadtatott francia közönség sem lett volna szegényebb, ha azzal búcsúzik a színháztól, hogy azt hallja, „és most már mindig éjjel lesz már…” És az eredetit nem toldják meg filozofikus töprengéssel „emberi hang” ürügyével. A zsenik mindig jobban tudták, hol kell megállni. Ezáltal semmivel sem csorbul a nemzeti büszkeség. A francia muzsikát és Poulencet tiszteli enélkül is az operák rajongóinak nemzetközi tábora.

Postumusz mutatták be most télen a Halj már meg! című új magyar filmet. Rendezője, Kamondi Zoltán már nem érte meg a premiert. Tavasszal ment el hirtelen, néhány utolsó simítást másokra hagyott az utómunkákból. Ránk pedig egy nagy nevekben szokatlanul gazdag szereplőgárdát, amelynek köszönhetően a vásznon ott látni Kováts Adélt, Ónodi Esztert, Csákányi Esztert, Hegedüs D. Gézát, Törőcsik Marit, Koncz Gábort, Kulka Jánost, Mucsi Zoltánt és akinek a címbeli jókívánság szól: Cserhalmi Györgyöt.