Az utolsó két hétben már nem tehettek közre közvélemény-kutatási adatokat az egyes irodák, de a legutóbb felmérések az elutasítást vetítették előre. Ha valóban a nemek győzne, akkor távozásra kényszerülhet Renzi, s az Európai Unió harmadik legnagyobb gazdasága súlyos politikai válságba sodródhat.
A tervezett változtatások értelmében kizárólag a képviselőháznak lenne joga bizalmat szavazni a kormánynak, vagy megvonni a bizalmat tőle. Az alsóház létszáma 630 fő maradna. A szenátusnál viszont jelentős változások történnének. 315 tagját 100 főre csökkentenék. Közülük 95-öt a régiók nevezhetnének ki, ötöt pedig az államfő, megbízatásuk hét évig tartana. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az igenek mellett tett hitet, bár maga is elismerte, mindez aligha változtat a végeredményen.
„Nem tudom, segítek-e Renzinek azzal, ha azt mondom, örülnék, ha az igenek tábora nyerne” – fejtette ki még november végén a La Stampában. Korábban még Barack Obama januárban leköszönő amerikai elnök is az igenek mellett foglalt állást, bár a felmérések szerint az ő ajánlása sem változtatott az olaszok megítélésén. Az emberek elégedetlenek jelenlegi helyzetükkel, s ez tükröződhet az eredményen.