Európa Tanács;Törökország;jogsértések;"terrorellenes akciók";

- Európa Tanács: tömeges jogsértések a törökországi terrorellenes akciókban

Tömeges jogsértéseket követtek el a török hatóságok a polgári lakosság sérelmére a Törökország délkeleti részén lefolytatott terrorellenes intézkedések során - figyelmeztetett pénteken Nils Muiznieks, az Európa Tanács emberi jogi biztosa.

"Törökország valós terrorfenyegetettséggel néz szembe, joga és kötelessége harcolnia a terrorizmus minden formája ellen. Elítélem a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) és más terrorcsoportok akcióit. A Törökország délkeleti területein 2015 nyara óta elfogadott válaszintézkedések azonban sértették az emberi jogokat, az olyan lépések miatt, amelyek aránytalansági és jogszerűségi problémákat vetettek fel" - hangsúlyozta Muiznieks a törökországi látogatásainak tapasztalatait összegző jelentésében.

Az emberi jogi biztos rámutatott, hogy a hatóságok az akciók során több helyen is hatalmas pusztítást végeztek, a civilek közül sokak hosszú időre a lakóhelyük elhagyására kényszerültek, ami bizonyos esetekben aránytalan volt az elfogott vagy likvidált terroristák számához képest. Kitért arra is, hogy a biztonsági erők viselkedése azt a benyomást erősítette a helyiekben, hogy "kollektív büntetésben" részesülnek.

Nils Muiznieks aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az illetékes szervek nem vizsgálták ki megfelelően a bejelentett jogsértéseket, haláleseteket, illetve, hogy a hatóságok akadályozták a térségben tevékenykedő emberi jogi szervezeteket. A biztos felszólította Ankarát, hogy hagyjon fel a kijárási tilalom hónapokon át történő, határozatlan végű alkalmazásával, hatékonyan vizsgálja ki a jogsértések mindegyikét, döntsön megfelelő kártérítésekről és ismerje el nyilvánosan, hogy hibáztak a hatóságok. Hozzátette, tovább súlyosbíthatja a helyzetet, amennyiben ezek nem történnek meg.

Alig tizenéves gyerekek, kisfiúk, kislányok görnyednek a 10-15- kilogrammos teher alatt az indonéziai pálmaolaj ültetvényeken. Iskolába nemigen járnak. A családnak szüksége van a munkájukra, jövedelmükre is – közli a HVG az Amnesty International jelentését. A nemzetközi jogvédő szervezet Indonézia két nagy pálmaolaj termelő régiójában vizsgálódott. Egy szingapúri cég, a Wilmar tulajdonában lévő ültetvényeken jártak a munkatársai Szumátra szigetén és Kalimantánban, Borneó Indonéziához tartozó részén. 120 alkalmazottal készítettek interjút.