Amnesty International;Indonézia;pálmaolaj;gyerekmunka;

Gyerekmunkás Indonéziában - Getty Images

- Botrányos gyerekmunkát leplezett le az Amnesty

Alig tizenéves gyerekek, kisfiúk, kislányok görnyednek a 10-15- kilogrammos teher alatt az indonéziai pálmaolaj ültetvényeken. Iskolába nemigen járnak. A családnak szüksége van a munkájukra, jövedelmükre is – közli a HVG az Amnesty International jelentését. A nemzetközi jogvédő szervezet Indonézia két nagy pálmaolaj termelő régiójában vizsgálódott. Egy szingapúri cég, a Wilmar tulajdonában lévő ültetvényeken jártak a munkatársai Szumátra szigetén és Kalimantánban, Borneó Indonéziához tartozó részén. 120 alkalmazottal készítettek interjút.

 A beszélgetésekből kiderül, hogy az ültetvényeken dolgozó nők napi 2,5 dollárért robotolnak, ez az összeg alacsonyabb a hivatalos indonéz minimálbérnél. Ezért a családok kénytelenek a gyerekeket is bevonni a munkába. Az ültetvényeken kemény fizikai munkát kell végezni, mindenfajta védőfelszerelés nélkül. Nem csak baleset, hanem mérgezés veszélye is fennáll az erős rovarirtó szerek miatt. Az Amnesty megkérdezte a Colgate, a Nestlé és az Unilever illetékeseit is, de szerintük náluk minden rendben van- jelentette az AFP. A jogvédő szervezet azonban nemzetközi botránynak minősíti az indonéziai ültetvényeken uralkodó állapotokat. És ezek annak ellenére állnak fenn, hogy papíron az indonéz törvények nagyon szigorúak, amelyek alapján a munkáltatókat súlyos büntetéssel lehetne sújtani. Az Amnesty szerint azonban a hatóságok félrenéznek, így a munkajogi és a munkavédelmi előírásokat nem tartják be.

A pálmaolajat számos nagy nemzetközi cég használja élelmiszeripari termékekben és a kozmetikumokban. Az Amnesty International munkatársai beszéltek az általuk meglátogatott ültetvényeket működtető szingapúri cég képviselőivel is. A Wilmar illetékesei elismerték, hogy „vannak problémák az ültetvényeken”. A Colgate, a Nestlé vagy az Unilever is üzemeltet indonéziai pálmaolaj ültetvényeket.  

De nem csak a gyerek-robottal van gond a pálmaolaj kapcsán

A trópusi területeken élő olajpálma ültetvények egyre nagyobb térhódítása és az ezzel járó erdőirtás miatt az orangután, a tigris és az elefánt fennmaradása is veszélybe kerül - hívta fel a figyelmet már 2009-ben a National Geographic. A kedvező piaci hozamok miatt még mindig egyre növekszik az olajpálma-ültetvények területe. Ez több szempontból is igencsak veszélyes. Kialakításuk az őshonos erdők irtásával, őshonos állatok élőhelyének lerombolásával és nem utolsó sorban a helyi közösségek jogainak és érdekeinek mellőzésével jár. Többek között veszélybe kerül így a kiirtásra ítélt őserdőben élő tigrisek, orangutánok és elefántok fennmaradása. Borneón és Szumátrán kevesebb mint 60 ezer orangután maradt fenn. Az ültetvények megvédésére az elefántokat puskával tartják távol. E fajokat, ahogy a szumátrai tigriseket is, nemcsak az élőhelyük drasztikus csökkenése, de az orvvadászat és az illegális kereskedelem is veszélyezteti.

Ellátmányt, felszerelést és utánpótlást szállított volna a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) az a Progressz teherűrhajó, mellyel a start után nagyjából hat perccel vesztette el a kapcsolatot az orosz földi irányítás. Hogy a Progressz MSz-04-gyel pontosan mi történt, az még nem teljesen tiszta, egyelőre több lehetőség is van.