FARC;kolumbiai békeszerződés;szenátusi jóváhagyás;

- Életbe lép a kolumbiai békemegállapodás

Nem lesz újabb referendum a kolumbiai békemegállapodásról, hanem a szenátus jóváhagyásával lép életbe. A szeptember végén aláírt történelmi békeszerződést az októberi referendumon a szavazók (szűk) többsége elutasította, ezért a bogotai kormányzat tető alá hozott egy módosított megállapodást, amit már alá is írt a FARC gerilláinak képviselőivel. 

Az ellenzék és a volt konzervatív államfő, Alvaro Uribe azonban ezt sem tartja elfogadhatónak, mint ahogy azt sem, hogy népszavazás nélkül lépjen életbe. Uribe apját is a gerillák ölték meg, így ő is azok közé tartozik, akik ellenzik, hogy amnesztiát kapjanak, legális pártot alapíthassanak és részt vehessenek a politikai életben.

Juan Manuel Santos kolumbiai elnök, aki az idei Nobel-békedíjat is megkapta a több mint fél évszázada tartó fegyveres konfliktus lezárásáért, úgy vélekedik, hogy a szenátus jóváhagyása elegendő demokratikus kontroll, ezért nincs szükség ismét népszavazásra a békemegállapodás hatályba lépéséhez.

Jövő hét végéig a képviselőház is megvitatja az új szerződést. A FARC gerilláinak száma 18 ezer, Kolumbia területének 40 százalékát ellenőrzik, őket az ENSZ ellenőrzése mellett fokozatosan fegyvereznék le. A konfliktusnak eddig 260 ezer halálos áldozat van, 45 ezren eltűntek és 6,8 millióan kényszerültek elmenekülni otthonaikból.

Eredménytelenül zárult a normandiai négyek külügyminisztereinek újabb minszki találkozója, nem történt előrelépés a kelet-ukrajnai konfliktus tartós rendezése irányába. Az Ukrajna-EU csúcson bejelentett vízummentesség is tovább csúszik. A két dolog hivatalosan és formálisan nem függ össze, de az események egyre inkább azt sugallják, hogy valójában mégis.