Beírók;Franciaország;jobboldal;előválasztás;Fillon;győztes;

Francois Fillon szavaz/Getty Images

- Francois Fillon nyerte a francia előválasztást

Az első részleges eredmények alapján nem hozott újabb meglepetést a francia republikánusok előválasztása, a Francois Fillon és Alain Juppé volt miniszterelnökök közötti megmérettetésből előbbi került ki győztesként, megszerezve a voksok mintegy kétharmadát. 

Minden közvélemény-kutatás azt jelezte, Fillon megtartja első fordulós tetemes előnyét, és így is lett. A második forduló szokatlanul magas előválasztási részvétel mellett zajlott, több mint 3 millióan voksoltak, ami 4,5 százalékos növekedést jelentett az első fordulóhoz képest. E győzelem legkülönösebb része az, hogy Fillon úgy tudta megszerezni a jobboldali választók támogatását, hogy drasztikus megszorításokat, valóságos sokkterápiát ígért a gazdaság talpra állítása érdelében.

Az első forduló előtt mindenki Juppét tartotta toronymagas esélyesnek, ám Fillon 44 százalékkal az élen végzett, miközben Juppé csak 28 százalékot szerzett. Nicolas Sarkozy volt államfő cska harmadiknak futott be, majd vereségét követően bejelentette visszavonulását a politikai életből.

Amennyiben jövő áprilisig nem történik csoda Franciaországban, akkor Fillon lesz a szélsőjobboldali Marine le Pen kihívója az elnökválasztáson és minden esélye megvan az Elyseé-palota meghódítására. Az előválasztás végleges eredménye, lapzártánk után, hétfő reggelre várható.

A magyar kormány relatíve keveset költ oktatásra, így fontos lenne, hogy a rendelkezésre álló forrásokat jól költsék el - erről is beszélt Andreas Schleicher, az OECD szakértője, miután tiszteletét tette a kormány köznevelési kerekasztalánál. Figyelmeztetése nem légből kapott, az Európai Bizottság oktatási jelentéséből ugyanis az látszik, hogy a legtöbb pénz nem közvetlenül iskolai oktatásra, hanem olyan "egyéb" beruházásokra ment el, mint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Ludovika Campus tatarozása, a pedagógusminősítés, a tanfelügyelet és az iskolák feletti állami kontroll rendszerének kiépítése. Radó Péter oktatáspolitikai elemző a tiltakozások újbóli felerősödésére számít.