Kirill pátriárka, eredeti nevén Vlagyimir Mihajlovics Gungyajev 1946. november 20-án született Szentpéterváron. Apja és nagyapja is ortodox pap volt, akik a templomok bezárása és a szovjet ateizmus ellen küzdöttek. Kényszermunkára ítélték őket, és a munkatáborban is haltak meg. A pátriárka című, Kirillről készült dokumentumfilmben Putyin elnök felidézte, hogy édesanyja titokban kereszteltette meg az ’50-es években a szentpétervári Színeváltozás-székesegyházban egy bizonyos P. Mihaillal, akiről később kiderült, hogy Kirill pátriárka édesapja volt.
Kirill Nikodim rosztovi metropolita „tanítványa” volt, aki lefektette a különböző keresztény felekezetek közötti párbeszéd alapjait. Mielőtt az orosz ortodox egyház prímásává választották volna 2009-ben, Kirill a szmolenszki és kalinyingrádi egyházmegye vezetőjeként szolgált, és a patriarkátus külkapcsolatokért felelős részlegét vezette.
A Keresztény Egység Előmozdításának Pápai Tanácsát vezető Kurt Koch bíboros november 22-én találkozott Kirill pátriárkával az orosz fővárosban.