Alkotmánybíróság;

- Bíróválasztás után

Adva van a rendszer és annak ellenzéke. Szokás az oppozícióban megkülönböztetni a rendszer valódi ellenzékét a kormány ellenzékétől. A rendszer ellenzéke olyan helyzetben lép fel, amilyenben kis hazánk 2010 óta leledzik: a kétharmados kormány visszaél hatalmával, elfoglalja a független intézményeket, saját választási törvényt fogad el, stb. A kormány ellenzéke a kabinet intézkedéseit opponálja, de ugyanazon a hatalmi kereten belül bármikor kormányt alakítana.

1990 előtt nem létezett kormányellenzék Magyarországon, utána 2010-ig azonban csak az volt. Orbán második hatalomra jutása fordított a helyzeten, az ellenzéki pártok - különösen a 2014-es újabb kétharmad után - el-eljátszottak a gondolattal: mi lenne, ha bojkottálnák a parlament munkáját, valamelyik választást, vagy akár egy kétharmados pozícióról a szavazást. A rendszerellenzék szerepének ismérvei ezek, s időnként nem állnak távol az MSZP-től, a DK-tól, az Együttől és a PM-től sem.

Ezzel szemben a Jobbik 2010 óta a kormány ellenzékeként viselkedik; ha hatalmon lett volna, a Fidesz-KDNP szinte minden lépését megteszi. Az LMP ugyancsak 2010 óta nevében is a rendszer ellenzéke, ám sok esetben - főleg a PM kiválása óta - kormányellenzéki szerepet vállal. Így volt ez tegnap is, amikor kétharmad híján az LMP támogatásával választott négy új alkotmánybírót a Fidesz-KDNP. A DK ezek után - némi joggal -, úgy vélte: az LMP "kiiratkozott az ellenzéki pártok soraiból". Mire Schiffer András, volt társelnök védelmébe vette a megválasztott bírókat, s a DK-sok "ÁVH-s szellemi elődeit" emlegette.

Sajnos, az új bírók, legyenek a legfelkészültebbek, legitimálnak egy mára politikai szűrővé degradált alkotmánybíróságot. Nagyon emlékeztet azonban ez a vita arra, amit a 70-es, de különösen 80-as évek elején már lejátszottunk. Belépjünk-e a állampártba, fogadjuk el előnyeit és "belülről bomlasszuk" a rendszert, vagy lépjünk ki belőle és akár állás nélkül, de szabadon fejthessük véleményünket, mintha jogállam lenne?

Ezt mindenkinek magának kell(ett) eldönteni. Mindenesetre 1990 után az első miniszterelnök az az Antall József lett, aki "alámerült és kibekkelte őket". Négy év múlva Horn Gyula követte őt.