;

Bundesliga;Szalai Ádám;Hoffenheim;speciális felkészülés;videójáték;

- A videojáték is a felkészülés része

Számítógépes játékkal fejlesztik a játékosok gondolkodását és döntési képességét a Szalai Ádámot is foglalkoztató német élvonalbeli Hoffenheim labdarúgócsapatánál. A mérések szerint akár tíz százalékkal is nőhet egy év alatt azoknak a futballistáknak a koncentráló képessége, akik rendszeresen játszanak a klub által elkészíttetett speciális programmal.

A Der Spiegel című német hetilap cikke szerint a hoffenheimi kapusoknak kötelező az edzések végén hetente kétszer a videojáték, a mezőnyjátékosok szabadon dönthetnek arról, hogy akarnak-e ezzel játszani, de nekik is nagyon ajánlják a játékot, amelynek lényege, hogy a képernyő különböző pontjain felvillanó majd eltűnő mezeket, labdákat kell emlékezetből és gyorsan pont ugyanoda elhelyezni.

A nehezebb fokozatban egyre rövidebb idő alatt, egyre több szimbólumot kell megjegyezni. A játékosok eredményeit rögzítik, így lehet nyomon követni, ki, mennyit fejlődött. Egy-egy alkalommal húsz percet töltenek el a számítógép előtt a futballisták.

„Megváltoztatta a gondolkozásom az edzések utáni számítógépezés – mondta Oliver Baumann, a csapat első számú kapusa. A hálóőr konkrét példát is említett, amikor hasznát vette a videojátéknak: a Wolfsburg elleni bajnokin egy ellentámadásnál ketten vezették rá a labdát, ő nem mozdult ki a kapujából, mert arra gondolt, Mario Gomez lepasszolja a labdát a csapattársnak. Baumann arra koncentrált, hogy elcsípje az átadást, és így is történt. „Korábban ilyen helyzetben kirohantam volna a labdát vezető támadóra, aki elgurította volna mellettem a labdát a társának, és gólt kapunk.”

Jan Meyer nyolc éve dolgozik sportpszichológusként a profi csapat mellett, az ő ötlete volt a számítógépes játékok beépítése az edzésprogramba.

„A mai futballisták szinte éjjel nappal tableteznek, okos telefonoznak, ezért azt gondoltam, próbáljuk ezt a függőségüket valamilyen módon hasznosítani – hangsúlyozta a szakember. – Amikor elkezdtük ezt a módszert alkalmazni, sokan kinevettek minket, napjainkban egyre több klub alkalmaz a miénkhez hasonló megoldásokat. Fizikailag nem igazán lehet többet kihozni a játékosokból, mentális téren azonban még van előrelépési lehetőség, ott bőven tudunk még fejlődni. Egy kiélezett helyzetben hozott gyors és jó döntéssel mérkőzést lehet nyerni.”

A szakemberek nem képviselnek egységes álláspontot a számítógépes játékok megítélésében. Daniel Memmert, kölni sporttudós szerint a nincs megalapozott bizonyíték arra, hogy ezzel a módszerrel bármilyen képességük fejleszthető lenne a játékosoknak.

„Ez nem több egyszerű reklámfogásnál, a számítógépes játékok eladási mutatóit kívánják így növelni, hogy elhitetik az emberekkel, valaki jobban fog futballozni, ha leül a gép elé – jelentette ki a szakember.

Mayer erre annyit reagált, hogy ez egy teljesen új terület, még az út elején járnak, de a felmérések egyértelműen bizonyították, gyorsabban és jobban döntenek azok a hoffenheimi futballisták, akik rendszeresen játszanak a gépen az edzések után.

A Bundesliga újoncánál, az élvonalban listavezető RB Leipzignél - a csapat kapusa a magyar válogatott Gulácsi Péter – szintén számítógépeznek a futballisták a tréningek végén. Az idei szezonban két csapat veretlen a német első osztályban: az RB Leipzig és a Hoffenheim.

A sztárok is használják
A világ egyik legjobb és legellentmondásosabb megítélésű támadója, Zlatan Ibrahimovic önéletrajzi könyvében is említést tesz arról, milyen sokat játszott csapattársaival a különböző FIFA-játékokkal. A futballista szerint a valódi meccsszituációkhoz hasonló helyzetek megoldása a kanapéról segített neki jó döntéseket hozni a pályán.
Mats Hummels, a világbajnok német válogatott védője is hasznosnak tartja az otthoni videojátékozást. „Itt ugyanúgy kell koncentrálni, hol van szabadon megjátszható társ, az sem mindegy, milyen ütemben passzol az ember, szeretek játszani, és úgy gondolom, a videojátékok során hozott gyors döntéseknek hasznát veszem a pályán is” – vélte a futballista.
Mayer szerint a FIFA-játékok nem alkalmasak a játékosok gondolkodásának, koncentráló képességének fejlesztésére.
„A boltokban kapható videojátékokban túl sok a kiszámíthatatlan pillanat, ami a felhasználóknak természetesen érdekes és jó, de ha célzottan akarunk egy-egy képességet fejleszteni, akkor ezt csak tudományosan lehet megoldani, a véletlenek kizárásával” – vélte a szakértő.

A New York-i Fehér Házban, a Trump-toronyban lassan formálódik az új amerikai adminisztráció. A megválasztott elnök azt ígéri, nem folytatnak további nyomozást Hillary Clinton e-mail-szervere ügyében.