Az interaktív színházi forma, a nézők aktív bevonása népszerű és elterjedt Magyarországon is, kőszínházakban és független társulatoknál egyaránt. A részvételi színház azonban több ennél. Itt ugyanis a néző résztvevővé válik, átlépheti nézői határait, kifejezheti érzelmeit, döntéseket hozhat, amelyek cselekvésre ösztönzik, tehát felelősséggel lesz a produkció és az adott téma iránt, amellyel megszólították.
Az alkotók bizalmi pozícióba helyezik a nézőt, így partnerré, alkotótárssá teszik. A közönség így válik aktív résztvevőjévé az előadásnak. Külföldi és magyar példák is mutatják, hogy az ilyen produkciók alapja általában valamilyen kutatás, amely társadalmi kérdést vizsgál, és érdekérvényesítésre, érvényesülésre biztatja a nézőket. Az OPEN Fesztiválon látható külföldi és hazai előadások az igazi, működő kapcsolatot keresik néző és alkotó között.
A 2. OPEN Fesztiválon az Open Latitudes 3 (az Európai Unió Kultúra Programja) és a SÍN Kulturális Központ támogatásával külföldi – a Párizsban élő Ivana Müllertől a portugál casaBranca csapatig –, a MU Színház jóvoltából pedig hazai előadásokat láthat a közönség, többek közt a Káva, a KOMA és Molnár Csaba legfrissebb előadásait, valamint a Mentőcsónak Egység és a STEREO Akt új közös színházi társasjátékát, illetve a MU szépkorú civilekkel készített közösségi színházi előadását.