Újra eljöhet a háromhatvanas (de nem 3,60, hanem 360 forint) kenyér kora, ha a pékszövetség beváltja a fenyegetését, és jövőre 30 százalékkal emelhetik a pékek az élelmiszer árát. Erre azonban nyilván senki nem gondolna olyan nosztalgiával, mint a Kádár-kor hosszú időkig megváltoztathatatlan kenyérárára.
Azt azért egyáltalán nem lehet biztosra venni, hogy ennyire drasztikus lesz az áremelés. Első pillantásra ez garantálná ugyan a kis sütőüzemek életben maradását, paradox módon ugyanakkor a halálos ítéletüket jelentené egy 400 forint közelébe felkúszó kilónkénti ár. A pékek piacát ugyanis két irányból is támadják igen alacsony árakkal. Az egyik oldalon az áruházláncok, például azzal, hogy helyben sütik a pékárut, amire nem is kell a boltban külön munkaerőt alkalmazni. De még inkább azért, mert a kenyeret – akárcsak a tejet – igencsak nyomott áron kínálják. Az olcsó kenyér máig igen hatékony vevőcsalogató módszer, más termékekbe pedig beépítik azt a hasznot, ami a péksüteményeknél elvész.
A versenyt nem csak a legnagyobbak torzítják, hanem kis cégek is. Leginkább az albán gyűjtőnévvel illetett pékségek, amelyeknél a közös pont nem is annyira a nemzetiség (a vállalkozók többsége Koszovóból vagy a volt Jugoszlávia valamelyik tagországából érkezett), hanem az, hogy nem nagyon vagy egyáltalán nem fizetnek adót.
A kérdés az, hogy csupán a bérek emelése jelentene-e akkora pluszköltséget, ami 30 százalékos áremelést indokolna. Úgy számolják, hogy az önköltség – vagyis az adó és a haszon nélkül számított bekerülési ár – egyharmadát teszi ki az alapanyag ára, egyharmadát a rezsi és egyharmadát a munkaerőköltség. Ha leegyszerűsítve így és 300 forintos kenyérrel számolunk, egy 15 százalékos béremelés összege 0 százalékos haszon mellett is valamivel több mint 4 százalékát adja a fogyasztói árnak. Vagyis egy 30 százalékos áremeléssel majdnem meg lehetne duplázni a pékek fizetését.
Számolni valószínűleg a politikusok is tudnak, így kérdés, mennyire veszik komolyan a szövetség áremelési terveit. Az pedig aligha lepi meg a pékeket, hogy a kormány kemény ellenfél.
A teljes cikket itt olvashatja!