Fillon hatalmas meglepetésre már majdnem az első fordulóban megszerezte a végső győzelmet, s a jogot ahhoz, hogy a jobboldali tábort képviselje a jövő tavasszal esedékes államfőválasztáson. 44,2 százalékos eredményére senki sem számított annál is inkább, mert a közvélemény-kutatók rendre azt sulykolták: minél magasabb lesz a részvétel, annál nagyobb fölénnyel nyert Bordeaux polgármestere, Alain Juppé. Ehhez képest az egykori kormányfő csak 28,5 százalékot ért el, mintegy 16 százalékkal lemaradva Fillon mögött. Sarkozy 20,6 százaléka szintén nagy meglepetés.
Fillon szinte a semmiből jött fel. Sokáig mintegy tíz százalékos eredményt jósoltak számára, az utolsó két televíziós vitában azonban rendkívül jól teljesített, a múlt csütörtöki utolsó vitában pedig egyértelműen mindenkit maga mögé utasított. A választás finisében még felesége is arra kérte a választókat, voksoljanak férjére.
Fillon amolyan sötét ló volt. Első helye azért is meglepő, mert az elmúlt hónapokban a lapok azt kérdezgették, vajon ki képviseli majd a jobboldalt az elnökválasztáson: Juppé vagy Sarkozy? Harmadik esélyesről szinte az utolsó pillanatig szó sem volt. Juppé képviselte a nyugodt erőt, a centrumt, Sarkozy viszont már elnökként is „örökmozgó” volt, aki nem riadt vissza attól sem, hogy a szélsőjobboldallal kokettáljon. Fillon ugyan Sarkozy elnöksége idején töltötte be a kormányfői tisztséget, szélsőségekkel azonban semmiképpen sem lehet vádolni, stílusa sokkal inkább Juppéhez hasonlít, mintsem a magyar gyökerekkel rendelkező politikuséhoz. Sarkozy bukása után Fillon többször is elhatárolódott egykori kenyéradójától, akit a mostani kampányban több ízben is igen élesen bírált szélsőséges megnyilvánulásai miatt.
Sarkozy vasárnap este elismerte vereségét, s azt közölte, hogy a második fordulóban egykori miniszterelnökét támogatja majd. Ez komoly fegyvertény Fillon számára, aki akár nagy fölénnyel is maga mögé utasíthatja majd a korábban egyértelmű favoritnak számító Juppét a második körben.
Fillon azt ígérte, hogy a következő egy hét folyamán még jobban felgyorsítja kampányát. Minden franciának azt üzente, együttesen építenek egy erős országot. Mint mondta, senki vereségén sem szabad örvendezni, mert mindenkire szükség van a közös munkában. Fillon az egykori brit kormányfő, Margaret Thatcher nagy csodálója. Szigorú költségvetési politikát képzel el, amely akár komoly megszorításokat is magával vonhat. Komoly nevekről álló szakértői csapattal rendelkezik, melynek egyebek mellett az a Pierre Danon is tagja, aki egykor a British Telecom és a Numericable élén is állt.
Alain Juppé érthető módon csalódott volt az eredmények közzététele után, de azt közölte, nem adja fel a harcot. Esélyei azonban minimálisra zsugorodtak. A nagy visszaesés talán arra vezethető vissza, hogy a kampány utolsó heteiben biztos előnye tudatában túlságosan is kerülte a konfrontációkat. Másrészt mégsem számíthatott a baloldali szavazókra olyan mértékben, ahogyan azt szakértők jövendölték. Egy felmérés szerint az első fordulóban részt vett szavazók 15 százaléka a baloldallal rokonszenvez. Juppé egyébként összesen 570 ezer vokssal maradt le Fillon mögött, ami túlságosan soknak tűnik. Hívei előtt kifejtette, hogy most vasárnap meglepetés született, de következő vasárnap „egy másik meglepetés születik majd” – fejtette ki.
A közvélemény-kutatók nem támasztják alá derűlátását. Az Opinionway iroda felmérése szerint ugyanis Fillon a második fordulóban 56 százalékot szerezhet, Juppét pedig 44 százalékra tartja jónak.