;

korrupció;Transparency International;magyar politikusok;

A hálapénzt érdekes módon nem tekintették korrumpálásnak a megkérdezettek FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/THINKSTOCK

- Korruptak a magyar politikusok - Tudjuk, de félünk?

A választópolgárok többsége, függetlenül attól, hogy melyik párttal szimpatizálnak, úgy vélik, minden politikus korrupt - derült ki a Transparency International legfrissebb nemzetközi felméréséből. A lakosság beletörődött a kialakult helyzetbe és a maga szintjén ugyancsak benne van a "játékban".

A magyarok egyharmada vélte úgy, hogy minden politikus korrupt, beleértve a miniszterelnököt és a kabinetjét is – derül ki a Transparency International (TI) tegnap bemutatott úgynevezett globális korrupciós barométeréből. A vizsgálatban 42 ország, köztük 23 uniós tagállam vett részt. Összesen 60 ezer embert kérdeztek meg, közöttük 1500 magyart.

A magyarországi megkérdezettek 57 százaléka szerint rosszabb a korrupciós helyzet, mint 3-4 éve, de már az előző felmérések is ezt az eredményt hozták. E tekintetben az elmúlt évtizedben a lakosság szerint folyamatosan romlott a helyzet Magyarországon. Több mint a fele a válaszolóknak úgy vélte, hogy a kormány intézkedései hatástalanok, s ezért a döntéshozók a felelősek, akik szintén korruptak - ismertette a felmérés adatait Martin József, a TI ügyvezető igazgatója.

Ugyanakkor az emberek pártválasztását nem befolyásolja, hogy általában korruptnak tartják a politikusokat. Érdekes módon, a gazdasági vezetőknek valamivel jobb a megítélése, mert őket csak a válaszadók 22 százaléka tartotta megvesztegethetőnek.

A vizsgálat kiterjedt az úgynevezett "utcai", vagy hétköznapi korrupcióra is. A lakosság szintén 22 százaléka adott az elmúlt 1 évben hálapénzt az egészségügyben, ami a TI szerint egyértelműen kenőpénznek számít. A válaszadók 7 százaléka az általános vagy középszintű oktatási rendszerben is pénzzel akart előnyökhöz jutni.

A hazai viszonyokra jellemző hogy a lakosság 40 százaléka nem tartja korrupciónak a hálapénzt, főleg akkor, ha egy sikeres beavatkozás után adnak pénzt az orvosnak - jegyezte meg a TI Magyarország vezetője.

A felmérés alapján az is kiderült, hogy a magyarok tehetetlennek érzik magukat a korrupció elleni küzdelemben. Kétharmaduk nem fogadja el, ha valaki jelenti a hatóságoknak a gyanús eseteket, de 23 százalék azt válaszolta, hogy fél a bejelentés következményeitől. A lakosságnak alig 14 százaléka vélte úgy, hogy lehet valamit tenni a kenőpénzek elterjedése ellen. Ezzel az "eredménnyel" csak Csehországot, Ukrajnát és Fehéroroszországot előzi meg Magyarország.

A magyar lakosság az elmúlt évtizedek tapasztalatai miatt egyfajta tanult tehetetlenséggel szemléli a korrupciós ügyeket - tette hozzá Martin József. Így nem meglepő, hogy az uniós országok közül Magyarországon gondolják a legkevesebben, csupán 7 százalék, hogy a bejelentés a korrupció leghatékonyabb eszköze. Ennek ellenére 21 százalék vállalná, hogy a hatóságokhoz fordulna korrupciós ügyekben, ám ez az arány 3 éve még 30 százalék volt. Az uniós átlag most 57, a vizsgált államok átlaga pedig 50 százalék volt.

A többség azért sem tenne bejelentést a korrupcióról, mert szerintük nem lenne következménye, nem változna semmi, merthogy a magyarok többsége e tekintetben nem bízik az állami intézményrendszerben sem. A válaszolók szerint az intézményrendszer nem a közjót, hanem részérdekeket képviseli és az állam nem, vagy csak ritkán tölti be azt a szerepét, hogy hatékonyan üldöznie kell a korrupciót.

Sajátos helyzet, hogy a hatalom leginkább csak az utcai korrupció ellen lép fel, az állami ellen nem. Ebben az is szerepet játszhat, hogy az IT értékelése szerint néhány korrupciós rendszer kifejezetten a kormány hathatós közreműködésével, vagy legalábbis asszisztálásával épült ki az elmúlt időszakban. Ilyenek voltak egyebek mellett a jegybanki alapítványok, a letelepedési államkötvények, vagy a tao esete, de a közbeszerzést is ide sorolhatjuk. Ezek olyan elosztási rendszerek, amelyek kifejezetten arra jöttek létre, hogy a közpénzek magánpénzekké váljanak - mondta Martin József.

A Népszava kérdésére a TI vezetője megjegyezte, hogy 2017. januárjában egy 176 országot felölelő, az üzletemberek, szakértők véleményét közlő korrupciós érzékelési indexet tesznek közzé, amiből kiderülhet, hogy Magyarország megítélése hogyan változott az elmúlt időszakban. Ha a most ismertetett vizsgálat Magyarországra vonatkozó eredményei tükröződnek abban is, akkor vélhetően nem javítunk, sőt inkább rontunk korábbi helyezésünkön.

Újraválasztották az Európai Néppárt (EPP), valamint az Európai Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) európai parlamenti frakcióvezetőjét, az előbbi képviselőcsoportot továbbra is Manfred Weber, ez utóbbit pedig Guy Verhofstadt fogja vezetni.