távozás;Gyárfás Tamás;felszólítás;Hosszú Katinka;Magyar Úszószövetség;

Gyárfás Tamás és Hosszú Katinka változatlanul eltérő állásponton van FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Hosszú távozásra szólította fel Gyárfást - Reagált a MÚSZ

Hosszú Katinka lemondásra szólította fel a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) elnökét. A háromszoros olimpiai aranyérmes úszó hivatalos Facebook oldalán tette közzé véleményét. Néhány órával később a MÚSZ vezetősége sajtóközleményben reagált kijelentéseire, s elutasította azokat.

Hosszú Katinka arra a nyilatkozatra válaszolt, amelyet Gyárfás Tamás néhány napja a Blikknek adott a 2017-es budapesti úszó- világbajnokságról. Kitért a Hargitay András szövetségi kapitányt ért támadásokra, s azt mondta, nincs háborúskodás Hosszú Katinka és az elnökség között.

"Csodáljuk a teljesítményét. Katinka remekel, férjével, egyben edzőjével, Shane Tusuppal együtt sorra nyerik a versenyeket" - mondta.

A háromszoros olimpiai bajnok sportoló viszont azt írja, értetlenül áll a nyilatkozatai előtt, miszerint minden a legnagyobb rendben van köztük. Szerinte ugyanis a szövetséggel való viszonya továbbra is változatlan. Emlékeztet rá, hogy Gyárfás volt az első, aki 2008-ban azt mondta, hagyja abba az úszást és vonuljon vissza. Idézzük Hosszú Katinka megállapításait:

"Ha rajta múlik, Magyarország a riói olimpiáról 3 arany- és egy ezüstéremmel kevesebbel tért volna haza. Idén januártól teljes mértékben egyedül, az Úszószövetség segítsége nélkül edzettem. Ami Gyárfás Tamás állításait illeti, a helyzet nem hogy nem változott tavaly ilyenkorhoz képest, hanem csak romlott 2015 óta. Az olimpiai felkészülésemet 0 fokban, sokszor zuhogó esőben, kültéri medencében kellett végeznem. A feltételek mind a mai napig rosszak, a profi felkészülés körülményei nem biztosítottak sem az uszodában, sem a szárazföldi edzések terén.

A Komjádi uszodában az elmúlt másfél évben ez a második átalakítás, ami egyszerűen nonszensz. Az, hogy a magyar úszás soha nem élt jobb napokat, egyszerűen nem igaz. Rosszabb lett. Gyárfás Tamás kizárólag azért ülhet abban a pozícióban, ahol, mert mi hozzuk az eredményeket, és mert az úszóklubok többsége lehetetlen helyzetben van. A szavazások mellőznek mindenféle demokratikus jelleget, a tisztségekről nyílt, kézfeltartásos szavazással döntenek. Innentől kezdve nem nehéz elképzelni, hogy hányan mernek szembeszegülni a rendszerrel. A tisztségviselő választás során sokkal több forog kockán a kluboknak, mint a vezetői pozíciók. Komoly támogatások vannak veszélyben. A Szövetség vezetősége nem csak az úszókat, teljes klubokat tart sakkban ígéretekkel vagy megfélemlítéssel. A létbizonytalanság megőrzése Gyárfásék számára elengedhetetlen. Azon dolgoznak, hogy elhitessék a rendszeren kívül nincs élet, hogy semmi sem működhet a Szövetség közbenjárása nélkül. Ez egyszerűen nevetséges. Én magam vagyok az élő példa arra, hogy van élet a Magyar Úszószövetség után, sőt, akkor van csak igazán. Amennyiben Gyárfás Tamásnak valóban fontos a magyar úszás, és olyan elhivatottság van benne a sport iránt, mint ahogy azt állítja, önként távolítsa el a magyar úszásra legártalmasabb tényezőt, önmagát és mondjon le tisztségéről!"

A Magyar Úszószövetség vezetősége sajtóközleményében azt írja, értetlenül állnak Hosszú Katinka újabb megnyilvánulása előtt. Emlékeztetnek rá, hogy az úszó januárban nem állt szóba Kiss László szövetségi kapitánnyal, s annak utódával, Hargitay Andrással sem. Idézzük a közleményt:

"A súlyos kritikájában szereplő vádak egyformán megalapozatlanok. Tavaly ilyenkor azért szólalt fel, hogy nincs külön masszőrje, öltözője, nem áll rendelkezésre megfelelő videó-elemző rendszer. A MÚSZ az első két felvetést cáfolta, a videórendszert hamarosan beszerezte, működésbe állította, ám azt a bajnoknő egyetlenegyszer sem vette igénybe. Az idén januárban a szövetség 12 millió forintos felkészülési juttatást kívánt neki biztosítani, míg ő az erről szóló szerződést teátrálisan széttépte.

Katinkával és edzőjével a MÚSZ vezetői utoljára egységesen tavaly októberben ülhettek le, ekkor a szövetség elnöke közölte vele, nehezményezi, hogy Hosszú a világbajnokság promóciós filmjében csak az általa meghatározott többmilliós összegért vállalt volna szerepet. A versenyző igénye annak idején visszautasításra talált. A MÚSZ álláspontja szerint valamennyi versenyző erkölcsi kötelessége, hogy a lehetőségek szintjén a világbajnokság promóciójában részt vállaljon. A kapcsolat ekkor mérgesedett el.

Gyárfás Tamás korábban személyesen járt közben annak érdekében, hogy Hosszút az Amerikából történt hazaérkezését követően a Vasas szerződtesse egyedi nagyságrendű havi fizetésért. A MÚSZ a társszövetségekkel karöltve teljes erőbedobással küzd a jövő évi FINA-világbajnokság megfelelő előkészítéséért. Mígnem a mai nap megfogalmazódott újabb támadás, amelynek színvonala vetekszik a korábbiakkal. Groteszknek tartjuk, hogy mindez épp akkor jelent meg, amikor újból béke honol a sportágban, és mindenki igyekszik a saját tennivalóira koncentrálni. Ami a megfogalmazott vádakat illeti, minden alapot nélkülöz az az állítás, hogy 2008-ban Gyárfás Tamás arra ösztönözte volna Hosszút, hagyja abba a versenyzést. A szövetség elnöke ilyet soha, egyetlen úszónak nem tanácsolt, és nem is fog."

 Emberléptékű és barátságos olimpiát ígért prezentációján a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázat kedden Dohában, a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szövetségének (ANOC) közgyűlésén.