Oroszország;őrizetbe vétel;gazdasági miniszter;Alekszej Uljukajev;

- Visszaköszönt a szovjet éra Oroszországban

Őrizetbe vették majd hivatalosan vádat is emeltek az orosz gazdasági miniszter, Alekszej Uljukajev ellen Moszkvában. A bejelentés bombameglepetésként hatott, hiszen, amint a BBC is rámutatott, a szovjet idők, pontosabban az 1991-es puccskísérlet óta ilyen magasrangú vezető politikus ellen nem emeltek vádat Moszkvában. A 60 éves Uljukajev 2013 óta miniszter, azelőtt az orosz jegybank igazgatóhelyettese is volt.

A vád szerint kenőpénzt zsarolt ki azért, hogy tárcája jóváhagyja, hogy a Rosznyefty állami olajtársaság megszerezze a másik ugyancsak orosz állami olajcég, a Basnyefty részvényeinek 50,08 százalékát. Az üzlet tulajdonképpen már októberben létrejött, Igor Suvalov miniszterelnök-helyettes engedélyezte is azt, ám a véglegesítéshez szükséges a gazdasági tárca jóváhagyása.

Az ügyészség szerint Uljukajev ezt a jóváhagyást kötötte kétmillió dolláros kenőpénz kifizetéséhez. A minisztert az orosz korrupció elleni hivatal, a Nyomozó Bizottság megfigyelés alatt tartotta állítólag hónapok óta, tegnap hajnalban vette őrizetbe majd pár órán belül vádat is emeltek ellene. Amennyiben bűnösnek találják, 8-15 évig terjedő börtönbüntetésre ítélhetik.

Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő közölte, Vlagyimir Putyin elnököt mindvégig tájékoztatták Uljukajev megfigyeléséről. Nyilván, Putyin tudta és jóváhagyása nélkül nem is történt volna meg egy kormánytag ilyen látványos lebuktatása. Az viszont kérdés, miért lett kegyvesztetté, mi volt a tényleges bűne a Kreml szemében, mint ahogy az is, hogy a költségvetési gondokkal küszködő Oroszországban miért egyik állami cég veszi meg a másik részesedéseit, ahelyett, hogy tényleges privatizációval tömnék be a tátongó költségvetési lyukakat?

Vélhetően adtak a látszatra, hiszen Uljukajev neve összefonódott a recesszióval, így kiváló bűnbak lehet. Ugyanakkor ő a tényleges privatizálás híve volt, legalábbis ez év elején több ilyen bejelentést tett, míg Putyin nem szerette volna "elkótyavetyélni” az állami vagyont, ellenezte a stratégiai cégek privatizációját.

A képet azonban igencsak bonyolítja, hogy a Rosznyefty vezérigazgatója, Igor Szecsin Putyin egyik legközelebbi tanácsadója, ám az elnök arról, hogy a Basnyefty többségi részvényeit a Rosznyefty vásárolja fel, úgy nyilatkozott, hogy valószínűleg nem a legjobb megoldás.

Theresa May kormányának nincs Brexit-stratégiája, s a kormány annyira megosztott az EU-kilépés ügyében, hogy akár hat hónappal is késleltethetik London világos tárgyalási pozíciójának kidolgozását. Ezt a The Times brit konzervatív lap közölte egy kiszivárgott belső feljegyzés alapján.