London;Theresa May;Brexit-stratégia;

- Brexit-stratégia: káosz a May-kormányban?

Theresa May kormányának nincs Brexit-stratégiája, s a kormány annyira megosztott az EU-kilépés ügyében, hogy akár hat hónappal is késleltethetik London világos tárgyalási pozíciójának kidolgozását. Ezt a The Times brit konzervatív lap közölte egy kiszivárgott belső feljegyzés alapján. 

A kormányfő hivatala számára készített memorandum rámutat, May próbálja ellenőrzés alatt tartani a Brexit fő kérdéseit, az illetékes miniszterei – Boris Johnson, David Davis és Liam Fox - megosztottak, s a tisztviselői kar tanácstalan. A brit kabinetnek további 30 ezer alkalmazottra lenne szüksége, hogy megbirkózzanak a Brexittel kapcsolatos problémákkal, állítja a jelentés.

A Downing Street 10. a jelentés létezését is tagadta, mint mondták, „nem ismernek rá” a dokumentumra, de legalábbis nem a miniszterelnöki kabinet hivatalos iratáról van szó. Mint kiderült, a Deloitte konzultációs cég készítette a feljegyzést, de az alkalmazott, aki az értékelést írta, nem tanácskozott a May-kormány illetékeseivel, a Brexit népszavazás után még a Cameron-kormánytól kapott megbízást részfeladatokra. Boris Johnson külügyminiszter a kormányfői rezidenciáról távozva nem kívánta kommentálni az értesülést.

Theresa May brit kormányfő tervei szerint jövő március végén aktiválja a konzervatív kormány a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, s akkortól kezdődnek meg az Európai Unióval a kilépési tárgyalások.

Lehet-e kétszáz éves egy világhírű szatirikus hetilap, holott valójában „mindössze” egy évszázados a párizsi „Le Canard Enchainé” a Leláncolt kacsa? Elvben persze elképzelhetetlen ez, de a szóban forgó újság kétszer született, két egymást követő évben. Először 1915 decemberében, de útnak indítói hat szám megjelenése után elégedetlenek voltak vele, bezárták, majd 1916-ban indították ismét. Azóta él és virul szakadatlanul, olyannyira, hogy szerdánként megközelítően félmillió példány bukkan föl belőle a hírlapárusoknál.