A német sajtóban egyre többször cikkeznek arról, hogy a következő parlamenti választás után baloldali koalíció alakulhat a szociáldemokrata SPD, a Zöldek és a Balpárt között, feltéve, hogy az erőviszonyok ezt lehetővé teszik. Bár korábban Sigmar Gabriel pártja elutasította a szövetségi szinten való együttműködést a Balpárttal, mára az ellentétek nagyrészt megszűntek, manapság már nem tekintik a tömörülést a keletnémet Német Szocialista Egységpárt (NSZEP) utódának. Amúgy is, az SPD és a Balpárt között tartományi szinten már folyik együttműködés.
Kérdés azonban, az SPD-nek valóban érdekében áll-e egy baloldali koalíció. A jelenlegi nagykoalíciós együttműködés ugyan nem megy mindig zökkenők nélkül, de a CDU, a CSU és az SPD mindig képes a kompromisszumra. Fogalmazhatnánk úgy is, hogy a jelenlegi nagykoalíciós együttműködés nagyon is kényelmes a szociáldemokraták számára.
Természetesen korai még a jövő szeptemberi választás erőviszonyait firtatni, nem lehet kiszámítani az euroszkeptikus Alternatíva (AfD) szereplését, amely afféle sötét ló, de könnyen lehet, hogy a legstabilabb koalíció ismét akkor jönne létre, ha a két tradicionális párt összefogna egymással, akár kiegészülve a szabaddemokratákkal vagy a Zöldekkel. Azzal, hogy tegnap a CDU elnöksége úgy határozott, támogatja a szociáldemokraták államfőjelöltjét, Steinmeiert, lényegében Merkel pártja a nagykoalíció folytatása mellett is hitet tett.
Minden valószínűség szerint Steinmeier már a parlament két háza, illetve a tartományok képviselői által megtartott szavazás első két körének valamelyikén megkapja az államfővé választáshoz szükséges többséget. Frank-Walter Steinmeier már évek óta hazája legnépszerűbb politikusa. Megítélése 75-80 százalék közötti.
Angela Merkel észszerű döntésről tett említést, Horst Seehofer, a CSU elnöke pedig Münchenben azt közölte, hogy a külügyminiszter mindkét uniópárt jelöltjének tekinthető. „Egyetértésre jutott a kérdésben a CDU és a CSU, s ezt nagyon fontosnak tartom” – fogalmazott.
Az SPD tagjai euforikusan nyilatkoztak az uniópártok döntése után. Thomas Oppermann szociáldemokrata frakcióvezető szerint Steinmeier a felelősség, megbízhatóság és egység államfője lesz. Az SPD konzervatív szárnyát vezető Johannes Kahrs a Twitteren fejtette ki: „A legjobb ember lesz az elnök”. Ralf Stegner, az SPD alelnöke szerint Merkel nem ment bele semmilyen rizikóba. Ezzel arra is utalt, hogy a kancellárnak eddig nem volt sok szerencséje elnökjelöltjeivel. Horst Köhler két év múltán, 2010-ben távozott, utóda, Christian Wulff pedig egy korrupciós ügy miatt volt kénytelen lemondani. Őt követte 2012-ben Joachim Gauck, aki szintén a szociáldemokraták, illetve a Zöldek jelöltje volt, később azonban a CDU is csatlakozott a támogatókhoz.
Sigmar Gabriel SPD-elnök néhány hete javasolta Steinmeiert államfőnek. Ezzel védekezésre késztette a kancellárt, aki tárgyalt ugyan arról, hogy pártja saját jelöltet indítson, de az általa megkeresettek nagy része jelezte, nem kíván Gauck utóda lenni. Az egyik kiszemelt Volker Kauder, a Bundestag jövőre leköszönő elnöke volt, ő azonban jelezte, mandátumának lejárta után nem akar részt venni mindennapi politikában. Gauck korára hivatkozva nem vállalt második elnöki mandátumot. Jövő év márciusáig marad hivatalban.