Szerintem;vita;vélemények;Széchenyi István;

- Széchenyi az elmesúrlódásról

Széchenyi István az ország fejlődése érdekében fontosnak tartotta az „elmesúrlódásokat”, a különböző vélemények ütköztetését. „Kísértessék meg minden kútfő, mely honunk felvirágzására szolgál” hangsúlyozta a legnagyobb magyar 1843-ben a Jelenkor 72. számában. Széchenyi a Világ című könyvében is rámutat arra, hogy „szembenállásra legnagyobb szükség van: mert a Való csak elmesúrlódások által szokott lépni a halandók közé”. 1835-ben a Hírlapi cikkekben is hangsúlyozza, hogy „minél többen nyilatkoztatják ki véleményüket, annál sikeresebb a végrehajtás”.

Magyarországon 1990-től érvényesül a szembenállás, de az ellenzékben lévő pártok jó elgondolásait is sutba dobják a választáson győztes pártok. A parlamenti pártoknak meg kellene fogadni Széchenyi üzenetét, amit 1843-ban a Hírlapi cikkekben kifejtett „a tanács bárhonnan jő, ha jó, elfogadható”. A hasznos tanács elfogadását akadályozza az is, amit a legnagyobb magyar 1830. szeptember 27-én a Naplójában megfogalmazott: „mi Magyarországon kutya-macska módjára élünk és apró-cseprő gyűlölködéseink és torzsalkodásaink miatt elfelejtjük a közjót előmozdítani”. Ez negatív érzelem a jelenben sajnos még jobban érvényesül, mint Széchenyi korában. A legnagyobb magyar a politikai programtöredékekben rámutat arra, hogy „ha nem is vagyunk egyvéleményűek, magyarok maradunk”.  Jó lenne ezen gondolatokat megszívlelni az országot irányító és ellenzékben lévő pártoknak.

Liu Shaolin Sándor 1500, míg Kónya Zsófia 1000 méteren állhatott dobogóra a rövidpályás gyorskorcsolyázók Salt Lake Cityben zajló világkupa-fordulójának szombati versenynapján - előbbi ezüst-, utóbbi bronzérmes lett.