Varga Mihály kiemelte: Magyarország a jövőben is fontosnak tartja, hogy az EBRD tovább növelje hitelezési tevékenységét az európai régióban és Magyarországon, de egyúttal a nemzetközi pénzügyi intézmény AAA-minősítésének megőrzése is kiemelt érdeke az országnak.
A miniszter szerint a kormány fontosnak tartja a szakpolitikai párbeszédet az EBRD-vel az energiaszektort és a pénzügyi rendszert érintő kérdésekben. Rámutatott: mára a versenyképesség emelése, a magasabb hozzáadott érték elérése, a termelékenység növelése és a bérfelzárkóztatás áll a kormány gazdaságpolitikájának középpontjában.
Hozzátette: az elmúlt évek eredményei után már elsősorban nem arra törekednek, hogy az ország minden területen vonzza a beruházásokat. A teljes foglalkoztatottság küszöbén a kormány számára előtérbe kerül a gazdaság igényeinek megfelelő szakképzettség biztosítása és a termelékenység növelése is - emelte ki a nemzetgazdasági miniszter.
A kormány álláspontja ezért az, hogy emelni kell a magyar dolgozók bérét, mindez azonban csak a termelékenység növelése és a munkaerő hatékonyabb felhasználása mellett valósulhat meg - mondta Varga Mihály.
A miniszter rámutatott: a jelenlegi gazdaságpolitika prioritásai szerint a 2014-20-as időszakban az uniós programokban jelentősen több forrást kapnak a gazdaságfejlesztést támogató intézkedések, így a kis- és középvállalkozásokat támogató programok, a kutatást és fejlesztést szolgáló támogatások, pénzügyi eszközök. Emellett a kormány gazdaságpolitikájának fókuszában az ipar fejlesztése, a XXI. század digitális kihívásaira való felkészülés áll.
Kiemelte: a kabinet a tudás és innováció vezérelt gazdasági növekedés érdekében meg kívánja erősíteni a gazdaság és az oktatás, valamint a gazdaság és a kutatás-fejlesztés közti kapcsolatokat. Ennek érdekében számos lépés történt a szakképzésben, a felsőoktatásban, a K+F és az innováció segítésében is.
A kormány további lépéseket tervez a vállalkozások megerősítése, a felesleges bürokrácia leépítése érdekében is - fűzte hozzá Varga Mihály.