EU;Magyarország;euró;

- Már lehetne eurónk

Hasonlóképp látja a gazdaság helyzetét a magyar kormány és az Európai Bizottság (EB) - mondta a nemzetgazdasági miniszter Valdis Dombrovskisszal, az EB euróért és szociális párbeszédért felelős alelnökével folytatott megbeszélést követően csütörtökön Budapesten.

Varga Mihály hozzátette: a gazdasági növekedést a magyar kormány optimistábban ítéli meg a bizottságnál, a fiskális, pénzügyi pozíciókat viszont hasonlóképp értékelik. Magyarország fegyelmezett államháztartási gazdálkodást folytatott az elmúlt években, csökken az államadósság, a hiány 3 százalék alatt van. Kiemelte, hogy az elmúlt évek Magyarországot igazolták, a deficit kisebb lett, mint amit a bizottság jósolt.    

Varga Mihály bízik abban, sikerül a bizottságot meggyőzni arról, hogy a közmunkaprogram hatékonyan visszavezeti az érintetteket az elsődleges munkaerőpiacra. A kormány folytatja a szakképzési és duális szakképzési programokat is - tette hozzá. Hangsúlyozta, Magyarország 2010-ben az euró bevezetésének egyetlen feltételét sem tudta teljesíteni, ma viszont már minden feltételt teljesít.    

Valdis Dombrovskis elmondta, helyes úton jár Magyarország, és kiemelte a fiskális fegyelem fenntartásának fontosságát. Hozzátette, Magyarország az utóbbi 3 évben elég jó gazdasági növekedést ért el. Ez az idén ugyan lassulni kezdett, az EB 2,1 százalékot vár éves átlagban, azonban ez is még az uniós átlag felett van - mondta. A lassulás oka az EB alelnöke szerint az előző, 2007-2014-es uniós költségvetési ciklus forrásainak felhasználása és az áttérés az új ciklusra. Ez mutatja, mennyire fontosak az uniós források a gazdasági növekedésben - jegyezte meg.    

A megbeszélések során megállapították azt is, hogy csökkenőben van a költségvetési hiány és az államadósság - mondta. Az EB szerint a hiány idén a GDP 1,5 százalékára csökken,  jövőre  növekedést prognosztizál a bizottság, ezért is fontos a fiskális fegyelem folytatása - hangsúlyozta. Valdis Dombrovskis kitért az adópolitikára, ahol az EB a növekedés érdekében a munkát terhelő adók csökkentését javasolja. Az állami beruházásokról szólva elmondta, fontos, hogy az uniós források ne helyettesítsék, hanem kiegészítsék a nemzeti forrásokat.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 150 millió forintra bírságolta a Merck Vegyi és Gyógyszeripari Kereskedelmi Kft.-t, mert a fogyasztónak úgy tűnhetett, hogy egy gyógyszerész ajánlotta a cég vény nélkül kapható, gyógyszerként nyilvántartott Flexagil krémjét televíziós reklámjaiban - közölte a GVH.