elnökválasztás;Hillary Clinton;Egyesült Államok;Donald Trump;

New York-i szavazóhelyiség – sokan munka előtt voksoltak FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DREW ANGERER

- Történelmi döntést hoztak az amerikaiak

Közép-európai idő szerint szerdán hajnali 1-kor kezdődött a szavazatszámlálás a keleti parti államokban, s csak néhány órával később vált ismertté, hogy ki lesz az Egyesült Államok 45. elnöke. A teljes képviselőházat és a szenátus harmadát is megújították, s számos népszavazási kérdésre is voksoltak az amerikai választók.

Hillary Clinton a többezres tömeg befogadására alkalmas konferencia-központban, a Jacob Javits Centerben várta az eredményeket, Donald Trump nem a Trump-toronyban, hanem a New York-i Midtown Hiltonban tartott partit a választás éjszakáján. Szemfüles riporterek a New York-i tűzoltóságtól arról értesültek, hogy Hillary Clinton stábja helyi idő szerint kedden 21 óra 30 percre megrendelte a győzelmét ünneplő tűzijátékot, később azonban lemondták a rendezvényt. A demokrata és a republikánus elnökjelölt hétvége után hétfőn is számos kampányrendezvényt tartott.

A demokraták reménybeli elnöke vasárnap Miami egyik kubaiak által lakott negyedében kampányolt. A spanyol ajkú amerikaiak látszanak betölteni ugyanis az űrt, mely a feketék megcsappant lelkesedése miatt keletkezett a demokrata oldalon. Az ok Donald Trumpnak a bevándorlók elleni éles, óvatlan és sokszor bárdolatlan megjegyzéseiben keresendő, és nem kizárt, hogy a népvándorlások új hulláma idején éppen ezzel lehet választásokat veszíteni. Abban azonban, hogy az utolsó közvélemény-kutatások Hillary Clinton 2-5 százalékos előnyét mutatták, tetemes része volt James Comeynek, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatójának is.

Comey október 28-án levélben közölte a kongresszussal, hogy folytatják a Hillary e-mailjeivel kapcsolatos vizsgálatot. Ezen a választási bokszmeccsen azonban ez a bejelentés nem bizonyult megrendítő ütésnek. Comey vasárnap újabb levélben fordult a kongresszushoz. Azzal az ürüggyel, hogy a hivatal emberei újabb nagyadag e-mailt néztek át, de egyáltalán nem találtak titkos anyagokat közöttük, gyakorlatilag visszavonta korábbi, Hillaryt terhelő megjegyzéseit. A szavazás megkezdése előtti napokban és órákban Clinton esélyeit növelte, hogy Hollywood nagyágyúi Hillary oldalán léptek színpadra.

Trump javára írandó, hogy az utolsó utáni pillanatig is állta a sarat, gyakorlatilag az összes csatatérállamokon végigszáguldott, és mindenütt elmondta, hogy ellenfelének a Clinton család korrupciós ügyei miatt nem a Fehér Házban, hanem a sitten a helye. És noha ennek a valószínűsége igen csekély, a fehér amerikaiak és különösen az alacsonyabb képzettségűek körében az establishment-ellenesség elég erős ahhoz, hogy Trumpnak még az utolsó pillanatban se kelljen feladnia a reményeit. Elméleti esélyét a győzelemre legalábbis megtartotta, igaz, ehhez Floridát, New Hampshire-t és az összes többi ingadozó államot "hoznia" kellett az urnák lezárásáig.

Mike Lupica, a New York Daily News politikai hírmagyarázója a kampány utolsó napján azt írta, hogy "ez volt a legrosszabb, legálságosabb és legszégyenletesebb elnökválasztási szezon az amerikai történelemben". Az elnökjelöltek három vitájából és többszáz választási beszédéből bizony nem derült ki, hogy mit óhajtanak kezdeni az amerikai gazdasági és társadalmi élet ismert sorskérdéseivel, nem beszélve azokról a világproblémákról - klímaváltozás, terrorizmus, bevándorlás - amelyekre Trump a gyakorlatban is kivihetetlen radikális válaszokat adott a kampány során. Hillary Clinton a maga részéről többnyire adós maradt a válaszokkal.

Az elnökjelöltek még olyan alapvető fontosságú kérdésekben is "elbeszéltek egymás mellett", mint az Egyesült Államok gazdasági helyzete. Trump szerint az amerikai gazdaság borzalmas állapotban van, s az ő szavazatainak számát gyarapítják azok, akik az amerikai álom megvalósulása helyett saját életviszonyaik romlását tapasztalják. A 4,9 százalékos munkanélküliségi ráta,a 2009 óta lassan, de kitartóan javuló GDP-adatok ennek persze ellentmondanak, de akik az amerikai álom megvalósulása helyett saját életviszonyaik romlását tapasztalták, minden bizonnyal neki adták szavazatukat kedden.

Mintz emlékezetes, és mint most a hvg.hu felidézte, az IKEA magyarul is állást foglalt a menekültkérdésben még szeptemberben. A katalógusuk egyik cikkében ugyanis nem kevesebbet állítottak, minthogy a menekültek épp olyan emberek, mint a képeket kedvtelve nézegető többi polgár.