A Koha Ditore című koszovói napilap internetes oldalának beszámolója szerint az ellenzéki, nacionalista Önrendelkezés (Vetevendosje) mozgalom aktivistájának temetésén Visar Ymeri pártelnök úgy fogalmazott: a "koszovói vezetés közvetlenül felelős Astrit (Dehari) haláláért". A pártelnök azzal indokolta a kormány felelősségét, hogy nem garantálta a kellő biztonságot a börtönben.
A koszovói rendőrség augusztus 30-án fogta el az Önrendelkezés hat aktivistáját, akit azzal gyanúsítottak, hogy augusztus elején gránátot dobott a pristinai parlament épületére, így tiltakozva az ellen, hogy a parlament ratifikáljon egy Montenegróval kötött határegyezményt. Az ellenzék szerint ugyanis Koszovó a megállapodással 8000 hektárnyi földet juttat a szomszédos országnak. Az aktivistákat azóta előzetes letartóztatásba helyezték. Astrit Dehari szombaton, mindeddig tisztázatlan körülmények között halt meg cellájában.
A Vetevendosje képviselői az utóbbi egy évben többször is könnygázgránátot dobtak a parlamentben a képviselők közé, hogy akadályozzák a képviselőház munkáját. A nyáron a mozgalom tagjai, illetve szélsőséges nacionalista csoportok több támadást is végrehajtottak, így tiltakoztak a koszovói szerb önkormányzatok közösségének megalakítása, valamint a koszovói-montenegrói határegyezmény ellen.
Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, ám ezt Belgrád a mai napig nem hajlandó elismerni. Jóllehet a világ több mint száz országa tartja független államnak Koszovót, Szerbia mellett Kína és Oroszország, valamint öt európai uniós állam - Szlovákia, Spanyolország, Románia, Görögország és Ciprus - sem ismeri el önálló államnak. Ez pedig megnehezíti az ország euroatlanti integrációját.