A WHB-csoport központi cége az 1997-ben alapított West Hungária Bau Építőipari Kft. amely tavaly 25 milliárd forintos forgalom mellett több mint 2,2 milliárd nyereséget termelt. A cég többségi tulajdonosa Paár Attila, rajta kívül három magyar magánszemélynek van kisebb tulajdonrésze a cégben. Tiborcz augusztus végén vette meg az addig egyetlen tulajdonos Paártól a WHB Ingatlan Kft. többségét.
Tiborcz és a WHB, illetve Paár között a kapcsolat régebbi keletű: Orbán Viktor veje tavaly áprilisban Paár egyik érdekeltségének, a WHB Befektetési Kft.-nek adta el a vidéki városok közvilágításának korszerűsítésére kiírt pályázatokat sorra nyerő Elios Zrt. felét is birtokló cégét - a Green Investments & Solutions Kft.-t. (A WHB azóta megvette az Elios másik felét is.) Tiborcz akkor kiszállt minden olyan érdekeltségéből, amely korábban közbeszerzésen indult. Ebben szerepe lehetett annak is, hogy már az uniós hatóságoknak is szemet szúrt az Elios, illetve az Orbán-vő sikere.
A Direkt36 megkereste Tiborczot, hogy mik a tervei a céggel, aki nem válaszolt kérdéseikre. A WHB Ingatlan Kft. ügyvezetője viszont elmondta: társasházak építésével és ingatlanok értékesítésével, eladásával foglalkoznak. Tóth Csaba szerint a WHB Ingatlan Kft. tevékenysége elkülönül a WHB-csoport meghatározó cége, a West Hungária Bau Kft. generálkivitelezői munkáitól. Olyan azonban már előfordult “ha szükség volt rá”, hogy a WHB Ingatlan saját beruházásainál igénybe vette a West Hungária Bau építőipari szolgáltatásait.
Negyven projektet futtatnak
A WHB az elmúlt években sorra nyerte a nagy közbeszerzéseket. A közelmúlt nagy beruházásaiból konzorciumi partnerekkel részt vettek a Várkert Bazár felújításában, az új MTK-stadion építésében és a Tüskecsarnok befejezésében. De nemcsak állami megrendeléseken dolgoznak: a WHB újítja fel a Ferenciek terén álló Klotild-palotát, kivitelezője a József nádor téri mélygarázsépítésnek is, ami miatt kivágták a tér fáit. Ezt akkor a téren kialakítandó luxusszállodával magyarázta a beruházó OTP Ingatlan. Ennek egyik lehetséges helyszíne a volt Postabank-székház, ami idén tavasszal egy Tiborczhoz köthető cégtől került a szaúdi Gaith Pharaonhoz köthető céghez.
Tavaly a WHB-csoporthoz kerültek a közel 5 milliárdos forgalmú Magyar Építő Zrt. irányítási jogai is.
Egy másik leánycég, a WHB Vagyonkezelő Kft. vette meg idén az MFB Zrt.-től a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. korábbi hitelét és felszámolást is indított a szír származású, de svájci állampolgárságú Bachar Najari többségi tulajdonában álló nagy múltú cég ellen. Miután Najari augusztusban kifizette a 390 milliós tartozást a WHB Vagyonkezelőnek - amely a hírek szerint ennél jóval olcsóbban vette meg az MFB-hitelt - Paár cége nem került körön belül a Zsolnayban, pedig a kisebbségi tulajdonos pécsi önkormányzat erre készült.
Paár augusztusban az Építészfórumnak azt mondta, hogy a cég jelenleg negyven projektet futtat egyszerre: “Dolgozunk a Nemzeti Közszolgálati Egyetem új oktatási épületén, a Nemzeti Lovardán. Izsákon és Dunakeszin 24-24 tantermes általános iskolát építünk, a győri Széchenyi István Egyetemen multifunkciós épületen, parkolóházon és sportparkon dolgozunk. Műemlék divíziónk a szombathelyi Püspöki Palotán, a győri Isula Lutherana épületegyüttesén, a tatai és fertődi Esterházy kastélyokon tevékenykedik többek közt. Az általános ipari kivitelezések mellett jelen vagyunk Pakson az Atomerőműben lakatosipari és épületenergetikai munkákkal, a bátaapáti Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló vasbeton medencéjét építjük. Készítjük az soroksári IKEA cölöpözését és a Győr-Gönyű kikötő fejlesztését is.”