kiállítás;gyűjtemény;Bayer Ilona;kortárs magyar képzőművészet;Párisi Galéria;

Gyémánt László Bayer Ilonáról készült képe

- Bayer Ilona mesélő tárgyai

Több mint fél évszázada szerelmese és gyűjtője a kortárs magyar képzőművészetnek Bayer Ilona, aki kollekcióját csütörtökön először tárja az érdeklődők elé. A televíziós újságíró egyúttal ügyel arra is, hogy a világhírű, ám itthon kevéssé ismert, vagy még a nagy felfedezésre váró alkotókra irányítsa a figyelmet.

Bayer Ilona nem tartja magát hagyományos műgyűjtőnek, mégis több száz alkotás talált nála otthonra. A hatvanhét éves tévés lapunknak elmondta: Szolnokon, hazánk legrégebbi művésztelepével szemben nőtt fel, és festőművész rajztanára, Bokros László már kisdiákként meghatározta ez irányú érdeklődését. Ekkoriban ébredt rá a képzőművészet csodájára, a műgyűjtést is diákkorától "gyakorolja". Az évek során egyre gyarapodó kollekcióját – Szerelmes gyűjtemény címmel – ma este 18 órakor mutatja be a nagyközönségnek. A tárlat a Párisi Galériában (Budapest, Múzeum krt. 3.) november 17-ig látogatható.

A rendszerváltás legendás híradójából ismert Tolerancia-díjas műsorvezető a Népszavának elmondta, magángyűjteménye igazán változatos kincseket rejt. „Scheiber Hugó vagy Aba-Novák Vilmos mellett számos klasszikusnak tekinthető művész munkája alkotja a gyűjteményemet, többek között Csernus Tibor, Szabó Vladimir, Szántó Piroska, Bartl József, Mattioni Eszter, Váradi Róbert, Országh Lili, Schéner Mihály, Gyémánt László, Mattioni Eszter, a svéd Bo Cronqvist és az osztrák Eva Mazucco munkái ezek” - árulta el.

Bayer kultúrmissziónak tekinti, hogy ráirányítsa a figyelmet olyan magyar alkotókra, akik felfedezésre várnak, vagy akik még nem kerültek be a kánonba. Éppen ezért sokszínű tárlatán látható lesz a világban igen, ám szülőhazájában méltatlanul kevéssé ismert szobrászművész, Pierre Székely mintegy harminc alkotása. A kiállítás két hete alatt folyamatosan vetítik Bayer Székelyről forgatott Kősárkány című portréfilmjét, amelyet már Párizsban bemutattak. Sokak számára felfedezés lesz Németh Ágnes képzőművész is, akinek alkotásait a szentendrei MűvészetMalomban tavaly nagy sikerrel állították ki.

Bayer Ilona lapunknak elmondta, fél évszázada él alkotóművészek közelében. Interjúk, cikkek, kisriportok ezrei, portréfilmek sokasága mellett több száz kiállítás megnyitása fűződik a nevéhez. Egyik alapítója a festészet ünnepét megteremtő Magyar Festészet Napja Alapítványnak. Mindezek felbecsülhetetlen barátságokat, megannyi – mára kultúrtörténetivé vált – emléket jelentenek, mondta el.

„Egy memoárkötet is kitelne belőlük, de híradós tömörséggel is oldalakat töltenének meg. Mindenekelőtt Supka Manna művészettörténészt említeném, akinek óriási tudása, értékítélete, a művészet iránti elkötelezettsége az első lépésektől iránymutatóm. Sokat tanultam atyai mentoromtól, Barcsay Jenőtől, de portréfilmünk három országban, évekig tartó forgatása során remek „életleckéket” kaptam Pierre Székelytől is. A hozzájuk hasonló művészek emlékének ápolása fontos számomra. Éppúgy, mint azoknak a már doyennek számító alkotóknak a segítése, mint a kilencvenöt éves Szilárd Klára, aki rendíthetetlenül dolgozik ma is” – mesélte Bayer Ilona a Népszavának.

A nevével fémjelzett kiállítás zárását követően a tárlat anyagából november 18-án 18 órakor aukciót tartanak a Hotel Astoriában. A bevétel egy részét Bayer jótékony célokra ajánlja fel.

Második nagyjátékfilmjével tért haza Edelényi János, hogy eljátsszon kicsit Shakespeare-rel, a halál közeledésével, a művészet varázserejével, a fiatalság gyógyító szépségével, meg az öregség rútságával. Plusz azzal, milyen magyarként megszelídíteni egy mogorva öregurat valahol Angliában. A Jutalomjáték című filmben ehhez egy híres skót színész, Brian Cox és egy pályakezdő osztrák-magyar színésznő, Coco König bújt a főszereplők bőrébe.