Kossuth Rádió;Orbán;

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

- Orbán beszélt az állami rádióban, és mintha kissé ingerült lenne

Orbánt csak egy „hasonlóan abnormális” verheti meg - ezt Csepeli György mondta a 168 órának, amikor a kormányfő október 23-i beszédét elemezte. A szociálpszichológus szerint a miniszterelnök szónoklata szétesett volt, a korábbiaknál is feltűnőbbek voltak az üres panelek, a tartalom pedig extra módon gondolattalan volt. A ma reggeli Kossuth rádiós beszédben elhangzó kifejezések pedig némi türelemvesztésről árulkodtak, noha a Fidesz még mindig nagyon népszerű a magyarok körében, a dolgok mégsem mennek pontosan úgy, ahogy Orbán akarja. Hírek szerint a miniszterelnök kimondottan dühös lett, amikor kiderült a milliárdos kampánnyal kitömött kvótanépszavazás eredménye, az érvénytelenség.

A hetedik alaptörvény-módosítás nemzeti ügy, amely nem köthető össze semmilyen pártpolitikai vitával, gazdasági kérdéssel - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Ezzel pedig újat még magához képest sem közölt, hiszen szinte szóról szóra ugyanezt mondta szeptembert 12-én hétfőn -  igaz akkor még a kvótanépszavazásról  - a parlamentben, az őszi ülésszakot megnyitó napirendi előtti felszólalásában: ( a kvótanépszavazás ) nem párt-, hanem nemzeti ügy, ne kockáztassuk Magyarország jövőjét.

Ezúttal a fentieket azzal nyomatékosította, hogy: az új egység Magyarországért több mint 3 millió emberének a véleményét alkotmánymódosítássá formáló politikai akarat nem kapcsolható össze semmilyen más kérdéssel, majd leszögezte:  nem tudják elfogadni a Jobbik kérését. ( Mint ismeretes, a párt korábban a letelepedési kötvény megszüntetését támasztotta az alkotmánymódosítás támogatásának feltételéül.)

Tudomásul kell venni, hogy nem lehet 3,3 millió embert ugráltatni, nem fog ennyi ember úgy ugrálni, ahogy a Jobbik fütyül - ezt is mondta Orbán Viktor. Az alkotmánymódosítással kapcsolatos forgatókönyvet firtató "kérdésre" azt felelte: beterjesztjük a parlamentnek, és mindenkinek lelke rajta, milyen döntést hoz.

A miniszterelnök az interjúban is megerősítette, hogy folyik a kormányban egy munka, amely abból fakad, hogy megváltozott az ország pénzügyi helyzete, így felvetődik a kérdés, hogyan kell finanszírozni Magyarország pénzügyi szükségleteit. Közlése szerint a nemzetgazdasági miniszter az év végéig terjeszti a kormány elé javaslatát, és ez terjed majd ki egyebek mellett a letelepedési kötvényre is.

Persze azért továbbra is határozottságot kell mutatni, olyannyira, hogy "Magyarország" - ha kell - bepereli az Európai Bizottságot.

Orbán Viktor a múlt heti európai uniós csúcstalálkozóról szólva megismételte: a megbeszélésen patthelyzet alakult ki, ugyanis a kvótajavaslat továbbra is az asztalon van, és amennyiben a nagy államok le akarják tuszkolni a torkunkon a kötelező betelepítési kvótát, Magyarország ellen fog állni, nem fogja végrehajtani a döntést, és bepereli az Európai Bizottságot. Nagy csata lesz. Ehhez nekünk kell az alkotmány - tette hozzá, ismét megfújva a képzeletbeli harci kürtöt.

Megjegyezte azt is, hogy a brüsszeli tanácskozásokon migránsügyben mindig érdemben hozzászól a vitához, mert - ahogy fogalmazott - mégiscsak én vagyok a fekete lábú, aki egy másik politikát indított meg, mint ami korábban közmegegyezéses volt vagy annak tűnt.

Matteo Renzi olasz kormányfő azon kijelentésével kapcsolatban, miszerint kész megvétózni az EU költségvetését, ha közép-európai államok nem segítenek a menekültek befogadásában, Orbán Viktor azt mondta: az olasz politika nehéz terep, Olaszországnak költségvetési gondjai is vannak, és jön a nyakukba a rengeteg migráns, - tette hozzá mély együttérzéssel a háborúk, kínzások, éhezés elől menekülőkről beszélve tehát az olasz miniszterelnöknek jó oka van arra, hogy ideges legyen. Ám a sok megértés és együttérzés sem változtat azon a tényen, hogy Olaszországnak kötelessége lenne betartani a schengeni szerződést, de ezt nem teszik meg, pedig a feladat, bár nehéz, nem lehetetlen - adott leckét olasz kollégájának a magyar miniszterelnök, aki vélhetőleg egyetlen alkalommal sem volt szemtanúja elsüllyedt lélekvesztőkből kimentett, vagy épp vízbefulladt menekültek látványának.

De Orbán Viktor minősítette az EU határvédelmi ügynökségének, a Frontexnek a munkáját is, eképpen: a frontexesek nem határvédelemmel foglalkoznak, ezek beutaztató ügynökök, akiket nem azért küld az unió Olaszországba és Görögországba, hogy megállítsák a bevándorlást, hanem hogy segítsék a jogszerű, minél gyorsabb bejutatást az EU-ba.

Közölte továbbá, hogy Magyarország eddig több mint 150 milliárd forintot fordított a határvédelem költségeire. Ezért nem tűrjük tovább, hogy Magyarországot egy nem szolidáris országnak nyilvánítsák. 

Elgondolhatjuk, milyen elkeserítő erkölcsi hatása lesz ennek a győzelemnek Franciaországra és minden szövetségesére