Eco.com;ENSZ;rémtett;vizsgálódás;IS;

Fotó: Spencer Platt/Getty Images

- A rémtettek miatt vizsgálódik az ENSZ

A világszervezet is megkezdte a vizsgálódást annak kapcsán, hogy hírek szerint az Iszlám Állam (IS) rémtetteket hajtott végre Moszulban, az iraki város ostroma során. A világszervezet egy szóvivője annak a meggyőződésének adott hangot, hogy meg akarják félemlíteni a lakosságot. Hírek szerint lelövik azokat, akik megpróbálnak elmenekülni. Az iraki hadsereg a kurd pesmerga harcosokkal már mintegy nyolcvan települést szabadított fel a térségben – közölte az iraki hadsereg egy szóvivője. 

Az északi-iraki autonóm kurd régió vezérkari főnöke, Fuadd Husszein elégedettségét fejezte ki az előrenyomulással kapcsolatban. Szerinte minden a terv szerint halad, s egyes frontvonalakon már hat kilométerre megközelítették Moszult. Arra azonban senki sem tud választ adni, hogy mennyi időbe telhet a város felszabadításának folyamata. Husszein elmondta, mindig késznek kell lenni a tervek megváltoztatására, ha annak szükségét látják. A Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjújában azt is közölte, hogy 2014 óta 1700 kurd pesmerga harcost vesztettek, s mintegy 10 ezer fegyveresük sérült meg.

Minél inkább közelednek az IS elleni erők Moszul felé, annál nagyobb az iszlám szélsőségesek ellenállása. Felmerül azonban egy másik súlyos gond is. Félő, hogy a harcok regionális konfliktussá terebélyesednek. Törökország és Irán is azt reméli, hogy Irak újraszervezésénél figyelembe veszik érdekeiket is. Ankara történelmi okokra hivatkozva komoly szerepet akart vállalni a manőverből, ezt azonban Bagdad elutasította. Az iraki síita kormány szövetségese, Hasszan Rohani iráni elnök egyúttal súlyos következményekkel fenyegette meg Ankarát, amennyiben török tankok lépnék át az iraki-török határt.

A moszuli akció volt a témája az Egyesült Államok, Németország és más nyugati országok védelmi miniszterei találkozójának. Francois Hollande francia elnök szerint tartani kell attól, hogy az IS sok harcosa hazatér majd szülőhazájába. „Ébernek kell lennünk” – fejtette ki. Jellemző ugyanakkor a mostani viszonyokra, hogy sem Irán, sem Ankara nem képviseltette magát a tanácskozáson.

Szakértők biztosak abban, hogy a koalíciós erők felszabadítják majd Moszult, hiszen legfeljebb 8000 IS harcos néz szembe majdnem 100 ezer fegyveressel. Messze nem mindegy azonban, hogy mekkora áldozatokkal jár a harc. Columb Strack, az IHS Country Risk elemzője a Handelsblattban emlékeztetett arra, hogy az irakiak is több hónapig tartó harcokból indulnak ki. A kormányerők gerillaháborúra is felkészültek. Ugyanakkor az IS egy sor olajmezőt felgyújtott, hogy megnehezítse a koalíciós katonák előrenyomulását.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár közlése szerint az észak-atlanti szövetség felderítő gépekkel segítik a kormányerők előrehaladását. Awacs gépeket is bevetettek, amelyek az iraki és a szíriai légteret ellenőrzik. Ez azonban nem biztos, hogy elegendő lesz. Szakértők ugyanis arra számítanak, hogy az IS rendkívül heves ellenállást tanúsít majd. Az ENSZ szerint már eddig is igen magas a polgári áldozatok száma, múlt héten a helyiek 120 esetről számoltak be.

Gambia is bejelentette, búcsút int a Nemzetközi Büntetőbíróság munkájának. Az újabb kilépés miatt félő, hogy az ICC elveszíti jelentőségét. Sheriff Bojang, a nyugat-afrikai állam információs minisztere a helyi televízióban azt közölte, a bíróság fehér emberekből áll és szerinte azért jött létre, hogy a fekete bőrűek ellen lépjen fel.