Eco.com;nemzetközi bíróság;

- Tovább fogyatkozik a nemzetközi bíróság

Gambia is bejelentette, búcsút int a Nemzetközi Büntetőbíróság munkájának. Az újabb kilépés miatt félő, hogy az ICC elveszíti jelentőségét. Sheriff Bojang, a nyugat-afrikai állam információs minisztere a helyi televízióban azt közölte, a bíróság fehér emberekből áll és szerinte azért jött létre, hogy a fekete bőrűek ellen lépjen fel. 

Az ICC-t már számos alkalommal érte az a vád, hogy egy újfajta gyarmatosításra törekszik. Az eddigi tíz eljárása ugyanis mind valamelyik afrikai ország személye ellen irányult. Az ICC-t már elhagyta Burundi és Dél-Afrika is, s hasonló lépést fontolgat Kenya. Kivált Dél-Afrika távozása érintette érzékenyen a szervezetet, hiszen egykor a legendás néhai elnök, Nelson Mandela nagy híve volt a nemzetközi bíróságnak. Ugyanakkor Gambia döntése is fájó lehet, hiszen az ICC főügyésze, Fatou Bensouda gambiai nemzetiségű.

A Nemzetközi Büntetőbíróság (angolul International Criminal Court, ICC) egy 2002-ben alakult állandó bíróság amely népirtással, emberiesség elleni bűncselekményekkel, háborús bűncselekményekkel és az agresszió bűntettével foglalkozik. A Bíróság székhelye Hágában található, ugyanakkor tárgyalásait bárhol megtarthatja. A Nemzetközi Büntetőbíróság nem tévesztendő össze a Nemzetközi Bírósággal, melynek szintén potenciálisan az egész világra kiterjedő joghatósága van.

A bíróság 2002. július 1-jén alakult – amikor az alapító szerződés a Nemzetközi Büntetőbíróság létrehozásáról szóló Római Statútum hatályba lépett – és kizárólag az ekkor vagy ezután elkövetett bűncselekmények esetében járhat el. 2013-ban 122 állam volt tagja, köztük Magyarország. 35 további állam aláírta, de nem ratifikálta a Római Statútumot. A jelentős államok közül Kína, India, Oroszország, Izrael és az Egyesült Államok nem tagjai a bíróság rendszerének.

Fordulat történt Montenegróban. A másfél héttel ezelőtt megrendezett parlamenti választás győztese, a Szocialisták Demokratikus Pártjának (DPS) elnöke, Milo Djukanovic kormányfő bejelentette, nem marad a kabinet élén. A DPS elnökségének döntése értelmében a miniszterelnöki tisztségre pártbéli helyettesét, Dusko Marovicot javasolják – adta hírül a montenegrói televízió.