José Mourinho mintha elvesztette volna varázserejét, a Manchester United trénere ott folytatja, ahol tavaly a Chelsea-nél, a londoni klubtól való kirúgása előtt abbahagyta. A Manchester United csak egyszer rajtolt a mostaninál rosszabbul, még a 2014-2015-ös szezonban, amikor eggyel kevesebb pontot gyűjtött a mostani 14-nél. Érdekes módon a MU utoljára épp a Chelsea otthonában szenvedett ennél is nagyobb vereséget: 1999-ben 5-0-ra kapott ki.
Mourinho most sem tud veszíteni. Már megszokhattuk, ha nem megy a szekér, mindenki más a hibás. A játékvezető, a játékosok, vagy az ellenfél edzője. Antonio Contét, a Chelsea trénerét a 4-0-s vereséggel végződött vasárnapi meccs után alaposan lehordta, honnan veszi a bátorságot ahhoz, hogy még a negyedik gólnál is önfeledten ünnepeljen, mert szerinte ez megalázó. Conte visszautasította a vádakat, mint mondta, szó sincs arról, amit kollégája állít. „Én is voltam játékos, s tudom, hogy kell viselkedni” – fejtette ki. „Ha ki akarjuk űzni az érzelmeket a pályáról, akkor inkább haza kellene mennünk” – közölte a tréner.
Mourinho szidhat mindenkit, a szurkolókra azonban nem lehetett panasza. Láthatóan szívélyesen fogadta a Stamford Bridge tábora, amely mintha csak a szépre emlékezne.
A goal.com elemzésében rámutat: Mourinhónak fel kellene fognia, hogy a Manchester United kispadján ül. Csapata nem tehetné meg azt, hogy áll és vár, mit tesz az ellenfél, neki kellene kezdeményeznie. Az új játékosokkal sincs nagy szerencséje a portugálnak. A nagy csalódások közé tartozik Zlatan Ibrahimovic. „José győztes típus és én is az vagyok” – jelentette ki a támadó nyáron, amikor aláírt a vörös ördögök együtteséhez. Ez a győzelmi ösztön azonban mintha elillant volna. Utolsó öt mérkőzésén egyetlen győzelmet aratott, utoljára szeptember 24-én nyert a szintén gyengélkedő bajnok, a Leicester City ellen.
Ibrahimovic az utolsó 16 év legsúlyosabb vereségét szenvedte el játékosként, s el is vesztette hitelét a szurkolók előtt, miután a súlyos vereséget követően mosolyogva cserélt mezt Eden Hazard-ral. Mintha mi sem történt volna. Gordon McQueen, a klub egykori hátvédje, aki 1978-1985 között 184 mérkőzésen lépett pályára a vörös ördögök színeiben, egyenesen úgy vélte, Ibrahimovic túl öregesen mozog a pályán, s nem tud felnőni a feladathoz. „Nagyon rosszul játszik, gyenge formában van” – állapította meg a manchesteriek egykori ikonja. Mint mondta, Franciaországban akár 50 gólt is szerezhetne, de a Premier League mégiscsak más szint. Esélytelennek látja, hogy mostani klubjában összesen harminc találatot érjen el. „Néhány gólt lőtt ugyan a szezon elején, de most nagyon elcsendesedett. Nem tudja úgy feltörni a védelmeket, amint azt Franciaországban tette” – fejtette ki.
Eddig a rekordösszegért vásárolt Paul Pogáról sem állíthatnánk, hogy megérte volna a pénzét. Az lehet az ember érzése, hogy légüres térben mozog, mintha nem találná a helyét, vagy Mourinho nem találta meg a posztját. Egyszer a csatárok mögött lófrál, máskor - a Watford elleni 3-1-es vereség során például - középpálya bal oldalán szerepeltette a tréner. Egyik sem jött be igazán.
Phil Neville, a United korábbi játékosa szerint botrányos az, amit Pogba és Herrera művelt a Chelsea negyedik találatánál. Szerinte hiba lenne a mostani szereplésért csak Mourinhót kárhoztatni, hiszen az edző egymaga nem tud tenni az egyéni hibák ellen.
Maga Mourinho is egyéni hibákról beszélt pályafutásának második legsúlyosabb veresége után, de mint a goal.com írja, sokkal mélyebbek a bajok, s nem lehet véletlen, hogy focistái ilyen sok hibát követnek el. Mintha fejben lelassultak volna a játékosok, reakcióidejük nem valami gyors.
A Chelsea ellen papíron nem volt annyira rossz a Manchester United statisztikája: 56 százalékban birtokolta a labdát. Ez azonban sokat nem mond el a játék képéről, a „kékek” lekontrázták a vörös ördögöket, a második félidőben pedig Hazard és N’Golo Kante vezérletével szétzilálták a hazai védelmet. Meglepő az is, hogy a United 12-szer próbálkozott kapura lövéssel, a londoniak csak kilencszer, amiből négy végződött góllal. Mindez a Manchester támadóinak pontatlanságára utal, s szintén arra, hogy komoly gondok vannak a koncentrációval. S persze a statisztika sem ad teljes képet magáról a játékról.