Főleg Washingtonból jött bírálat, mármint hogy a szabadság nem csupán üres szó, azt tartalommal kell megtölteni - így a cikk. A Fidesz ugyanakkor azt mutatja, ő a forradalom egyetlen jogos örököse. Ha úgy tetszik, ő a nép. Az idén mindennél nagyobb volt a szakadék az ellenzék és a kormány között. Orbán a nemzeti önrendelkezés tetteként határozza meg a szabadságot, a másik oldal viszont szólás- és sajtószabadságot követel, a másként gondolkodás jogával együtt.
A Die Welt azt írta: Orbán Viktort szemmel láthatólag idegesítette, hogy kifütyülték. Beszéd közben többször is felemelte a hangját, hogy elnyomja a több száz elégedetlenkedő sípszavát, illetve kórusát. Az ellentábor azt veti a szemére, hogy leépíti a demokráciát és ily módon gúnyt űz a forradalom emlékéből is. Összefüggésbe hozzák azzal is, hogy lehúzta a rolót a Népszabadság. A Kossuth téren helyenként összetűzések is voltak a kormány hívei és ellenfelei között. Egy ismeretlen ököllel arcon ütötte a német nyelvterületen jól ismert történészt, Ungváry Krisztiánt. Az áldozat vérzett, de nem hagyta abba a fütyülést.
Financial Times: a magyar kormányfő 56-ra hivatkozva óvott attól, hogy az EU – szovjet mintára - modernkori birodalmat hozzon létre, ám Orbán Viktort bírálják, amiért úgy állítja be, mintha kormánya a befejezetlen forradalom örököse volna. Közben tüntetők füttyszóval kísérték a beszédet, ami megint csak bizonyította az ország egyre keserűbb megosztottságát. A megemlékezések egyébként az idén a fegyveres ellenállásra összpontosítottak, nem pedig a felkelés kommunista gondolkodású szellemi vezetőire. A bírálók kifogásolják, hogy Orbán politikai célokból kisajátítja a történelmet, és csatlakoznak hozzájuk külföldi megfigyelők, akik riadtan figyelik a tekintélyelvű fordulatot. Ungváry Krisztián történész, akit megsebesítettek a Kossuth téren, úgy értékeli, hogy a hatalom ellopja 56 emlékét, tönkreteszi a gazdaságot és ezzel árt az országnak.
New York Times/Washington Post/Yahoo/AP: A rendőrség és a magán biztonsági szolgálat jelentős erőkkel vonult fel a Parlament előtt, ám ott így is kisebb dulakodások robbantak ki és több újságírót, valamint egy neves történészt is megütöttek, illetve zaklattak. A láthatóan feszült kormányfő szerint a füttyszó a szovjet típusú kommunizmus visszatértét jelezte. A hurrogást és a füttyöt lehetett hallani a tévéközvetítésben, de az állami csatorna nem mutatta a tiltakozókat, illetve az összecsapásokat. A tudósítás idézi Juhász Pétert, az Együtt alelnökét, aki az mondta, hogy Orbán politikája éppen az, ami ellene 60 éve a magyarok fellázadtak.