Mától bekövetkezik az, amiről a francia sajtó már oly régen cikkezett. Felszámolják a calais-i „dzsungelt”, s az itt letelepedett menekültek egy részét Franciaország más felvevő központjaiban helyezik el. Az erről szóló döntést Francois Hollande elnök hozta meg, még szeptember végén. Bernard Cazeneuve belügyminiszter szerint humanitárius okok miatt van szükség az intézkedésre, mert attól tartanak, hogy a közelgő tél miatt áldatlan állapotok dúlnak majd itt.
A döntés komoly visszhangot keltett az országban, amelyről a francia alkotmánybíróságnak, az államtanácsnak is döntést kellett hoznia. Az alaptörvény felett őrködő testület zöld utat adott erre, miután megsemmisítette Lille közigazgatási bíróságának azt az augusztusi határozatát, amely nem engedte a calais-i boltok bezárását, arra hivatkozva, nem rendelkeznek állandó területfoglalási engedéllyel és a működésük higiéniai körülményei egészségügyi veszélyeket hordoznak magukban.. Fabienne Buccio, Pas-de-Calais megye prefektusa július 28-án kérte a lille-i bíróságtól az üzletek felszámolásának engedélyezését. Miután azt a bíróság ellenezte, a belügyminisztérium az államtanácshoz fordult jogorvoslatért.
Ezzel tehát az utolsó akadály is elhárult a szocialista kormány számára a Nagy-Britanniába átjutásra vágyó migránsok sátorvárosának megszüntetéséhez. Azoknak a migránsoknak, akik feladják az átjutási tervüket, és menedékkérelmet nyújtanak be Franciaországban, a kormányzat átmeneti szállást biztosít 160 befogadó központban, a kérelem elbírálásának idejére, mintegy 3-4 hónapra, a többieket kiutasítja.
Segélyszervezetek úgy vélik, hogy a dzsungel felszámolása nem a közelgő télre, még kevésbé a kormány kivételes humanizmusára vezethető vissza. Sokkal inkább arról van szó, hogy Francois Hollande köztársasági elnök a jövő év áprilisában és májusában megrendezendő államfőválasztásra készül, s abban reménykedik, alighanem hiába, hogy újabb öt évre az Elysée-palota lakója marad.
„Nyilvánvalóan politikai döntésről van szó” – közölte Amin Trouvé Baghdouche, a Médecins du Monde segélyszervezet munkatársa. Felháborodásának adott hangot a franciaországi ombudsman is. Jacques Toubon október elején "a legnagyobb nyugtalanság" hangján szólt. A jogvédő felhívta a figyelmet arra, hogy a több ezer táborlakó között csaknem ezer, kísérő nélküli kiskorú lehet.
Az Európa Tanács szerint az elnöki rendelet végrehajtását nem előzte meg megfelelő előkészítő munka. „A hatóságok nem mondták el világosan, hogy mit terveznek, s egyáltalán hogyan akarják felszámolni a sátorvárost” – panaszkodott Tomas Bocek, migrációért felelős megbízott.
Hogy az előkészítés nem zajlott a legtökéletesebben, az is bizonyítja, hiába ígérte a kormányzat azt, hogy más menekülttáborokban felveszik az emberek egy részét, a helyi önkormányzatok tiltakoztak ez ellen. Sokan pedig nem akarják elhagyni a várost, mert továbbra is feltett szándékuk, hogy Nagy-Britanniába menjenek.
Hírek szerint ezer rendőr lesz majd bevetésen a dzsungel kiürítése során. A segélyszervezetek munkatársai ragaszkodnak ahhoz, hogy felügyeljék a folyamatot, mert a sátorvárosból gyakorta jelentettek rendőri túlkapásokat. Tavaly titokban készített felvételek kerültek fel az internetre, amelyek bizonyították ezt. Baghdouche attól fél, hogy a kiürítés valóságos embervadászatba torkollik majd.
Félelme nem látszik alaptalannak, amit az év elején történt részleges kiürítés is bizonyít. Ekkor erőszak is kísérte a manővert, amiért a kormányzat politikai aktivistákat tett felelőssé. „Nem akarjuk azt, hogy erőszakra kényszerítsenek bennünket” – közölte a belügyminisztérium egy illetékese. A rendőrség szerint Calais-ban a No Border nevű mozgalom 150-200 aktivistája próbálhatja megakadályozni a hatóságok fellépését.
Calais-ban évek óta gyűltek össze mindazok, akik Nagy-Britanniában akartak letelepedni. A sátorvárosban drámai viszonyok alakultak ki, amolyan nyomornegyedre kezdett hasonlítani. A sátrak mellett faviskókat is építettek, a kormány pedig konténereket bocsátott a menekültek rendelkezésére.
A kiürítéssel kapcsolatos „előmunkálatokat” már vasárnap megkezdték, de a műveletet a tervek szerint hétfő reggel nyolc órakor indítják meg. Buszokon szállítják az embereket a különféle felvevő központokba. Itt aztán benyújthatják menedékkérelmüket.
Vasárnapra virradóan összetűzések történtek a calais-i menekülttáborban. Több tucatnyian köveket dobtak a rendőrökre, akik aztán könnygázt vetettek be a tiltakozók ellen – közölte a BFM TV. Mindez akkor történt, amikor felszólították az embereket, hogy hétfőtől el kell hagyniuk a tábort. Ez azt jelzi, hogy a tábor mai kiürítése során is súlyos összecsapások várhatóak.
Azokra a gyermekekre, akik szüleik nélkül maradtak Calais-ban, speciális eljárás vár. Ők egyelőre maradhatnak a konténerekben. Akadnak közöttük olyanok is, akik édesapja, vagy édesanyja már Nagy-Britanniában tartózkodik. Az ő esetükben a francia kabinet családegyesítést szorgalmaz. Ez ügyben zajlanak is a tárgyalások Londonnal. Segélyszervezetek becslései szerint 1300 ilyen 18 év alatti fiatalról lehet szó.
A calais-i dzsungel gyakran került a figyelem középpontjába. Például tavaly, amikor néhány száz migráns a La Manche csatorna alatti vasúti alagút felé haladt, hogy így közelítsék meg az ígéret brit földjét. Sikerült azonban visszaszorítani őket. Azóta jelentős rendőri erők felügyelnek minden objektumot. A menekültek azonban nem adják fel, gyakran kamionok konténereiben próbálnak észrevétlenül átjutni.