Washington;Népszabadság;

- Népszabadság - A KKM kikérte magának az USA kritikáját

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) visszautasítja az Egyesült Államok kormányának újabb, "minden alapot nélkülöző kritikáját" - írta a KKM sajtófőnöke közleményében, hozzátéve: "Magyarországon semmilyen szabadságjog - így a sajtószabadság - sincs veszélyben". Menczer Tamás ezt arra reagálva közölte, hogy pénteki közleményben az amerikai külügyminisztérium aggodalmát fejezte ki a magyar sajtószabadság miatt. 

Mark Toner helyettes külügyi szóvivő a Népszabadsággal kapcsolatban azt írta, hogy Washington szorosan figyelemmel kíséri egy független internetes portál október 19-i kitiltását a parlament épületéből" és a Népszabadság október 8-i váratlan bezárását. A lap elvesztése – függetlenül attól, hogy milyen okból történt a bezárása – csapás a magyarországi médiapluralizmusra” – hangsúlyozták. Mint írták, barátként és szövetségesként arra bátorítják a magyar kormányt, hogy biztosítsa a nyitott médiakörnyezetet, amelyben az állampolgárok hozzájuthatnak a nézetek és vélemények sokféleségéhez, az általunk közösen osztott demokratikus értékeknek megfelelően. "Sürgetjük, hogy Magyarország működjön együtt az EBESZ sajtószabadság képviselőjével és más szakértőkkel ennek érdekében” - olvasható a közleményben.

Erre reagálva a KKM szóvivője leszögezte: aki a "sajtószabadság folyamatos hanyatlása" miatt aggódik, annak "egészen biztosan nincsenek hiteles információi Magyarországról". Aki olvassa, nézi a magyar sajtót, folyamatosan találkozhat a vélemények sokszínűségével - tette hozzá.

Az 1956-os forradalom 60. évfordulója kapcsán megjegyezte, "volt idő, amikor nem volt sajtószabadság Magyarországon, a magyar emberek vérüket, életüket adták a szabadságukért, de ekkor nyugatról barátaink támogató tekintetén kívül más segítség nem érkezett". A Népszabadság felfüggesztése a tulajdonos gazdasági döntése volt - közölte Menczer Tamás, megjegyezve: "kíváncsiak vagyunk, hogy az Egyesült Államok kormánya vajon beleszól-e médiatulajdonosok döntéseibe".

Az LMP szerint a kormány száz évvel ezelőtti mintára olyan "cselédtársadalmat" épít, amelyben az oktatás nem biztosít lehetőséget a felemelkedésre.